رای قصاص به "اعدام" در دادگاه همدان صادر شده است

زندگی محیط‌بان همدانی در انتظار تصمیم "دیوان عالی کشور"

زندگی محیط‌بان همدانی در انتظار تصمیم "دیوان عالی کشور"
حکایت حفاظت از طبیعت، حکایت غریبی است؛ اگر از خودت دفاع نکنی شهید می شوی و اگر دفاع کنی محکوم به قصاص و اعدام. اینبار یک محیط بان در همدان به قصاص اعدام محکوم شده است.
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب: ۱۵۵۹۲
Share
 اسکان نيوز-الهه موسوی: دوسال بعد از درگیری شکارچیان غیرمجاز با محیط بانان در "منطقه حفاظت شده نشر" همدان که منجر به درگیری و کشته شدن یکی از شکارچیان شد، حالا دادگاه همدان، محیط بان "سعید مومیوند" را که از دوسال پیش به اتهام قتل عمد در زندان است به قصاص اعدام محکوم کرده است. این در حالی است که فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور می گوید شلیک محیط بان به شکارچی غیرمجاز، نه عمدی که سهوی بوده است. محبت خانی به اسکان گفت که در این مرحله باید یک لایحه خوب و بسیار قوی را تنظیم و تدوین کرده و برای اعتراض به رای قصاص، تقدیم دیوان عالی کشور کنیم.
 
شاهدان می گویند اتفاق تلخ فوق در حین تعقیب وگریز رخ داده؛ نه اینکه محیط بان پشت سنگری باشد و به طور عمدی به سمت شکارچیان شلیک کند. محیط بان ها بعد از توقیف خودروی متخلفان، طبق قانون شلیک، ابتدا چند بار فرمان ایست داده اند؛ اما شکارچیان نایستاده اند. بعد از آن بود که یکی از محیط بانان منطقه می خواست حسب وظیفه اقدام به شلیک "تیر هوایی" کنند؛ برای همین تفنگش را رو به بالا برد تا شلیک کند؛ اما ناهموار بودن زمین و تیراندازی در حین دویدن که خطای هر فردی را دوچندان می کند، باعث شلیک زودتر تیر شده به یکی از شکارچیان اصابت می کند.
 
سرهنگ جمشیدمحبت خانی "فرمانده یگان حفاظت محیط زیست" کشور در گفت وگو با اسکان نيوز می گوید این اتفاق در سال 95 افتاده و رای آن در همدان صادر شده استت؛ رایی مبنی بر اینکه قتل، عمدی بوده و محیط بان را به قصاص نفس محکوم کرده است.
 
او می افزاید:« پس از آن، ما فرجام خواهی کردیم و اکنون پرونده در "دیوان عالی کشور" در دست بررسی است و ما امیدواریم که رای را بشکنند.»
 
محبت خانی تاکید می کند که حکم صادر شده هنوز قطعی نیست و رای دیوان عالی، در این میان تعیین کننده است.
 
اقدام اصلی یگان حفاظت
 
سرهنگ محبت خانی همچنین با تاکید بر اینکه قطعا اقدام ما برای احقاق حق است می گوید:« از نظر من قتل، غیرعمدی بوده است؛ هرچند باید قاضی پرونده نظر قطعی را بدهد.»
 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور به اسکان می گوید:« من اخیرا به صحنه قتل رفتم تا از نزدیک صحنه را مشاهده کنم؛ چرا که این حادثه در زمان مدیریت من رخ نداده بود. در بررسی صحنه در همدان دریافت بنده این بود که تیراندازی به طور سهوی بوده است. اگر تیراندازی محیط بان عمدی بود رای درست و قابل قبول ما نیز بود؛ اما بررسی شرایط حاکی از این است که حادثه ناخواسته رخ داده است.»
 
محبت خانی افزود:« مشاهدات من حاکی هستند که محیط بان طبق وظیفه قانونی، بعد از بی توجهی شکارچیان به "فرمان ایست"، قصد شلیک تیر هوایی داشته تا شکارچیان را وادار به ترک تخلف و توقف کند؛ اما در اثر ناهمواری زمین، به طور ناخواسته، تفنگ دیرتر بالا آمده و یک قدری زودتر شلیک کرده و به مرحوم اصابت کرده است.»
 
او با تاکید بر اینکه ما به دنبال تبدیل پرونده به قتل "شبه عمد" هستیم گفت:« در این مرحله باید یک لایحه خوب و بسیار قوی را تنظیم و تدوین کرده و برای اعتراض به رای قصاص، تقدیم دیوان عالی کشور کنیم. دیوان ممکن است حکم را تایید کند یا نکند که در آن صورت، سازمان مجددا اقداماتی را انجام خواهد داد.»
 
محکومیت محیط بان های ایرانی به قصاص اعدام می رود تا به یک مساله در جریان انجام وظایف اداری این قشر تبدیل شود. کارشناسان می گویند آموزش محیط بان ها، آموزش جوامع محلی و سهیم کردن جوامع حاشیه نشین از عایدات و منافع مناطق حفاظتی و نیز اصلاح قوانین و لوایح حمایتی محیط بان ها و جنگل بان ها می تواند در این راه به بهبود شرایط کمک های شایانی کند.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.