زندگی در شهرهای اسکلتی

زندگی در شهرهای اسکلتی
یک سالگی که می‌رسد نوبت فوت کردن شمع می‌شود و اولین عکس‌های یادگاری تولد و به یادگار ماندن روزهای تکرار نشدنی. اما این‌جا یک سالگی رنگ غم و اندوه دارد. رنگ آوار به جا مانده از زلزله، رنگ کانکس‌های رنگارنگ اما با تم سرد زندگی، سنگ قبرهای سفید و سیاه، رنگ موهای خاک گرفته دخترک بور، پاهای زخمی پسرکی با دمپایی پلاستیکی و شرمندگی پدری که تا پارسال اجاره نشین بود و امسال کانکس‌نشین.
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: ۱۵۴۶۵
Share
اسکان نيوز: اگر چه روح زندگی به روستاهای مناطق زلزله‌زده بازگشته اما شهرها هنوز مملو از ساختمان‌های اسکلتی هستند. ساختمان‌هایی که هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه، از تکمیل آن‌ها در سال ۹۸ خبر می‌دهد. خبری که اگر چه مسرت بخش است، اما نشان از زمستانی سرد و پر استرس برای زلزله‌زدگان دارد. زلزله‌زدگانی که با افزایش قیمت‌ها تابستان و پاییز پر استرسی را هم پشت سر گذاشتند.

پیشرفت ۶۰ درصدی ساخت‌وساز در شهرها

درست ۳۶۵ روز پیش بود که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۳/۷ ریشتر ۷۰ هزار نفر را در شهرها و روستاهای استان کرمانشاه بیخانمان کرد. اما زندگی از جریان نایستاد. چادرها و کانکس‌ها یکی‌یکی بر سینه پارک‌ها و خیابان‌ها نشستند تا مامنی موقت برای زلزله‌زدگان باشند. مامنی موقت که برای خیلی ها دائمی شد و بعد از گذشت یک سال هنوز در آن ساکن هستند. برخی‌ها از هراس زلزله ای دیگر و بیخانمان شدن دوباره حاضر به ترک کانکس‌ها نیستند. بعضی‌ها هم خانه‌های شان در حال ساخت‌وساز است و به طور موقت جایی برای اسکان ندارند و برخی دیگر مستاجر بوده‌اند، وام زیادی به آن‌ها تعلق نگرفته و اجاره بها بالا مسکن به اجبار کانکس‌نشین شان کرده و سرما زمستان و بیماری بچه‌ها یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های شان است.


هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه در خصوص سرعت ساخت‌وسازها در مناطق زلزله‌زده می‌گوید: در سه ماه اول پس از وقوع زلزله درگیر اسکان اضطراری و موقت بودیم. یک ماه اسکان اضطراری و دو ماه اسکان موقت. در این دو ماه برآورد شد که چند خانه تخریب شده است. اسکان موقت به تنهایی ۱۳۵ میلیارد تومان هزینه دربر داشت. ۱۸هزار و ۸۰۰ کانکس نصب کردیم که از این تعداد ۵ هزار و ۵۴ کانکس اهدایی مردم بود و بقیه را دولت در قراردادی با سپاه و ارتش با قیمت هر کانکس ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خریداری کرد. در برآورد این مدت مشخص شد حدود ۱۰۴ هزار خانه در ۹ شهرستان و ۱۹۲۰ روستا به بازسازی یا احداث نیاز دارد. تا امروز تعمیرات ۷۰ هزار خانه انجام شده و ۱۸ هزار خانه هم احداث شده است. خانه‌های صد در صد تخریب شده روستایی ۱۲ هزار و ۵۰۰ خانه بود که تا اول مهر تحویل دادیم. البته خانه‌ها نوع دو هستند. در این نوع ممکن است خانه قدیمی قابل سکونت و سالم باشد، ولی به دلیل این‌که ممکن است مقاومت نداشته باشد دوباره بازسازی می شود.

وی ادامه می‌دهد: در شهر شرایط متفاوت است. حدود ۷ هزار خانه تخریبی داشتیم که ۶ هزار و ۷۰۰ خانه در سرپل ذهاب بوده است. الان برای ۱۰ هزار و ۳۰۰ خانه پروانه ساخت صادر شده است. یعنی بیش از ۳۶۰۰ خانه اضافه در سر پل ذهاب می‌سازیم. بحث ساخت‌وساز در داخل شهر با روستا متفاوت است. باید پروسه‌های اداری طی می‌شد. به همین دلیل آغاز ساخت‌وسازها زمان بر شد. با این وجود ساخت‌وساز در شهر حدود ۶۰ درصد پیشرفت دارد و ما طبق برنامه تا پایان سال ۹۸ بحث بازسازی را تمام می‌کنیم که امیدواریم در نیمه اول ۹۸ این اتفاق رخ دهد و تا پایان سال بازسازی روستاها هم به طور کامل به پایان برسانیم.


بازوند دلیل تاخیر ساخت‌وساز در شهر را بروکراسی اداری می‌داند و می‌گوید: در دولت گذشته ساخت ۴۰۰ خانه تحت عنوان مسکن مهر سه سال طول می کشید، ولی ما ۱۰۴ هزار خانه داشتیم. اگر بخواهیم به طور مقایسه‌ای نگاه کنیم، در زلزله ورزقان ۲۲ هزار خانه بوده است. ۴۲۰۰ خانه احداثی و ۱۷ هزار خانه تعمیراتی. ما کمتر از ۸ ماه ۷۰ هزار خانه را تحویل دادیم. هیچ جا این طور سرعت عمل نداشته اند. وسعت کار در کرمانشاه زیاد است. ۱۰۴ هزار خانه در ۱۹۳۲ روستا داریم که اگر در شرایط عادی بخواهید این روستاها را بگردید زمان زیادی می‌خواهد. ما ۵۴۳۵ پس لرزه داشته‌ایم. پس لرزه‌هایی که برخی به اندازه زلزله بم بوده است و ما در تمام این سختی‌ها کار کردیم.

بازوند با بیان این‌که باید تعدادی از افرادی که در شهر هستند زمستان را در کانکس‌ها بگذرانند، می‌گوید: افرادی که مستاجر هستند و خانه ندارند الان در کانکس زندگی می‌کنند. آب و برق کانکس‌ها رایگان است و در حال بررسی طرح خانه مستاجری هستیم.

زلزله‌زدگان شرایط روحی خوبی ندارند

مردم اما کانکس‌ها را با وجود آب و برق رایگان مکان مناسبی برای زندگی نمی‌دانند. الیاس مهدوی یکی از شهروندان سر پل ذهاب  می‌گوید: شرایط خوبی نداریم. همه عصبی شده‌اند و امیدی به فردا ندارند. زمان زیادی از آغاز ساخت‌وسازها نگذشته بود که قیمت‌ها افزایش پیدا کرد. با وامی که از دولت گرفتیم یک طبقه هم نمی‌توانیم بسازیم. فونداسیون زدیم قیمت‌ها بالا رفت. قیمت‌ها که بالا رفت دستمزد کارگر هم زیاد شد. ما هم پارکینگ‌ها را سقف زدیم تا سرپناهی داشته باشیم. ولی فرصت نشد سقف را ایزوگام کنیم و با اولین باران پاییزی سقف‌ها نم دادند و دیوارها را هم خراب کردند.

مهدوی که خود کارمند بانک است و از شرایط مالی مناسبی برخوردار است، می‌گوید: یک سال را بی سرپناه بودیم. همه عصبی شده‌اند و هر کس برای زندگی خودش تلاش می‌کند. دزدی در شهر زیاد شده و خیلی‌ها به فکر خودکشی هستند. در یک سال گذشته ۳ نفر از دوستانم خودکشی کرده‌اند و یک نفر را از خودکشی منصرف کرده‌ایم.

مردم زلزله‌زده یک سال را بدون سر پناه گذرانده‌اند. همه می دانند زمستان سوزوسرما و سینه پهلو دارد. نم باران میان خاک‌ها می‌لغزد و رفت‌وآمد را برای شان سخت که نه نا ممکن می‌کند. برخی کارد به استخوان شان رسیده و طبق گفته مجتبی جاسمی، رییس شورای شهر سر پل ذهاب، آخرین راه به دست آوردن پول را فروش کلیه می‌دانند: «مردمی هستند که حاضرند کلیه خود را بفروشند تا کار ساخت‌وساز را انجام دهند؛ این درد است. زلزله‌های پی‌درپی، روح و روان مردم را به هم ریخته است. مردم با هزینه‌های خود آواربرداری کردند، برای آواربرداری هر خانه نزدیک به دو میلیون تومان هزینه برای اجاره بیل مکانیکی و کمپرسی پرداخت کردند تا کار آواربرداری انجام شود. بنیاد مسکن باید این کار را انجام می‌داد، اما متاسفانه اعلام کردند که نمی‌توانیم و مردم کرمانشاه با قرض کار آوار برداری را انجام دادند.


مردم از ترس زلزله کانکس‌ها را از دست نمی‌دهند

اگر چه طبق گفته‌های بازوند کارها تا کنون خوب پیش رفته و ساخت‌وسازها تا سال ۹۸ به پایان می رسد، اما مردمی که یک سال را در کانکس‌ها سپری کرده‌اند هراس دارند خانه‌های شان تا سال‌های سال اسکلتی باقی بماند و فرزندان شان کانکس‌نشین شوند. فرزاد دوستیان، یکی دیگر از شهروندان سر پل ذهاب  می‌گوید: با توجه به افزایش قیمت‌ها این‌جا در حد یک شهر اسکلتی باقی می‌ماند. قیمت کارگر، مصالح ساختمانی و حمل‌ونقل چندین برابر افزایش پیدا کرد. وام‌های دولتی شامل صاحب ملک‌ها و مقدار آن‌ها براساس نظریه کارشناس مشخص شد. خانه خود ما تخریبی بود. فقط ۲۰۰ میلیون تومان برای اسکلت هزینه شد و در حد اسکلت ماند.

او می‌گوید:  قیمت اجاره بها بسیار بالاست. تجمع کارگران و بناهایی که از شهرهای دیگر آمده‌اند که طبق شنیده‌ها به ۱۰ هزار نفر می‌رسد، افزایش قیمت دلار و کاهش خانه‌های اجاره‌ای بر اجاره بها مسکن اثر بسیاری گذاشته است. متاسفانه بر قیمت‌ها نظارتی وجود ندارد. مردمی هم که در خانه‌های شان مستقر شده‌اند از ترس زلزله مجدد کانکس‌های شان را حفظ کرده‌اند. البته مکان‌هایی که عمومیت بیشتری دارند مثل خیابان‌های اصلی و چهار راه‌ها کانکس‌ها را جمع کرده‌اند، اما در پارک‌ها و حاشیه شهر هنوز کانکس‌ها و چادرها برقرار هستند.  در جاهایی که کانکس و چادر برقرار است وضعیت بهداشتی هم خیلی بد است. هر چند خانوار یک حمام و دستشویی پرتابل دارند. خیلی جاها آب جمع می‌شود.

بازوند می‌گوید: در آغاز به خانه‌های روستایی ۴۰ میلیون تومان وام دادیم و به خانه‌های شهری ۵۰ میلیون تومان. در سفر آقای جهانگیری به هر خانوار ۵ میلیون تومان بلاعوض پرداخت شد و ۱۰ میلیون تومان هم بعد اضافه کردیم. در واقع تا کنون به هر خانه روستایی ۵۲ میلیون تومان و هر خانه در شهر ۷۲ میلیون تومان پرداخت شده است و با این مبلغ خانه قابل سکونت می‌شود. ممکن است نما و برخی از کارهای دیگر انجام نشود اما ساکنان می تواند خانه را به مرحله سکونت برسانند و بعد به مرور زمان نقاشی، سرامیک، نما و … را انجام دهند.


او می گوید: بار مالی این زلزله برای دولت حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده و با تنگناهایی که دولت داشته سر سوزنی کوتاهی نکرده است. رییس جمهور ۳۶ ساعت بعد در منطقه مستقر شد. تمام وزرا و معاون اول آمده و همه کمک کرده‌اند. اگر بخواهیم در رابطه با یک انسجام ملی مثال بزنیم این زلزله مصداق انسجام ملی است. مقام معظم رهبری خوشان تشریف آوردند، پیام دادند و کمک کردند. مردم و مسئولین به میدان آمدند و بحرانی که می توانست خیلی سخت تر باشد در کمتر از یک سال تا حدودی سامان پیدا کرد. در زلزله بم بعد از ۸ ماه ساخت و ساز را آغاز کردند، ولی ما طبق سفارش مقام معظم رهبری که فرمودند در این زلزله سرعت عمل داشته باشید، در روزهای اول آوار برداری را آغاز کردیم. وسعت کار خیلی زیاد است. شما تصورکنید شخصی که بدون هیچ یک از این مشکلات می‌خواهد خانه ای بسازد حداقل یک تا یک سال‌ونیم زمان نیاز دارد.

پیمانکاران بنیاد مسکن دست زلزله‌زدگان را در حنا گذاشتند!

هراس از زلزله، مشکلات مالی، تورم، افزایش قیمت مصالح و دستمزد، فقر و بیکاری مشکلاتی هستند که زلزله‌زدگان در این یک سال آن‌ها را تجربه کرده‌اند، اما باید به این تجربه‌های تلخ بی تدبیری مسئولان بنیادهای مسکن را هم اضافه کنیم که در سهل انگاری در قرارداد با پیمانکاران میدان را برای سو استفاده آن‌ها باز گذاشته‌اند.


فرهاد تجری، نماینده مردم قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلان غرب اقدامات اولیه در مناطق زلزله زده را رضایت بخش می‌داند و می‌گوید: در روزهای اول اقدامات خوبی از سوی عموم مردم و مسئولان شاهد بودیم. مقام معظم رهبری، رییس جمهور، رئیس مجلس و قوه مقننه تلاش کردند تا مشکلات مردم زلزله زده به حداقل برسد. دولت مساعدت خوبی داشت و اعتبارات خوبی در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفت. در روزهای اول وقوع زلزله شاهد بحران وسیعی بودیم و اگر همراهی عمومی مردم نبود و یک بسیج عمومی از مردم و مسئولان نداشتیم شاید فاجعه دیگری هم رخ می‌داد. نه تنها این اتفاق رخ نداد، بلکه شاهد خدمات ویژه‌ای بودیم و به فاصله ۱۲ ساعت از زلزله یک نفر مجروح هم در محل وقوع حادثه نماند و همه خیلی سریع به مراکز درمانی منتقل شدند. با وجود فراوانی حادثه و وسعت منطقه کارها خوب پیش می رفت تا اینکه به مرحله اسکان و ساخت‌وساز رسیدیم. در این مرحله آن روندی که مورد انتظار بود مقداری کاهش پیدا کرد.

پس از آن در شرایط حادتر به افزایش قیمت‌ها، تحریم‌ها و تورم برخوردیم و این باعث شد به مردم مناطق زلزله‌زده فشار مضاعف وارد شود و شاید اگر در جاهای دیگر این افزایش قیمت‌ها کمتر نمود پیدا کرد و مردم حق انتخاب‌های دیگر داشتد در این مناطق به جهت اجبار مردم در یک سری از خریدها مثل مصالح ساختمانی متاسفانه فشار بیشتری به مردم وارد شد و مردم همچنان با افزایش قیمت‌ها، نبود اجناس و مصالح درگیر هستند.

البته این موارد را در دولت مطرح کرده‌ایم و منتظر تصمیمات جدید هستیم. قیمت‌ها به طور مداوم در حال افزایش است و نرخ تورم ثابت و پایدار نیست و ارقامی که دولت تا ۳ ماه پیش به عنوان وام و کمک هزینه بلاعوض پرداخ کرده است با این افزایش قیمت‌ها نتوانسته پاسخگو باشد.

او ادامه می‌دهد: «در آغاز کار پیمانکاران بومی عمدتا آسیب دیده بودند و تعداد آن‌ها جوابگوی کار نبود. به همین دلیل بنیادهای مسکن پیمانکاران و طرف قراردادهای استان‌های معین خودشان را به کار گرفتند و به شکلی قرارداد اجباری با مردم بسته شد. امروز که شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم برخی از پیمانکاران ورشکست کردند و بعضی دیگر متواری شدند. ساختمان‌ها نیمه کاره مانده‌اند و هیچ کس حتی بنیاد مسکن هم پاسخگوی مردم نیست.


عملکرد سلبریتی‌ها هنوز نمره‌ای ندارد

و اما سلبریتی‌ها یکی از اضلاع کمک‌های مردمی و کمک‌کننده‌های مالی در ساخت‌وسازها بودند که گاهی مورد هجمه و گاهی مورد تقدیر و تشکر قرار گرفتند. با اینک مدتی پیش امید قادری،رییس سازمان بهزیستی کرمانشاه، گفته بود: حتی یک واحد نیز برای افراد صدمه دیده در زلزله توسط چهره‌های معروف ساخته نشده است.

بازوند از عملکرد آن‌ها تشکر می‌کند و می‌گوید: هر سه نفر کمک کردند و کارشان را به خوبی انجام دادند. ما هم شرایط لازم را برای آن‌ها فراهم کردیم. هر کس می‌گوید آن ها کار نمی کنند اشتباه کرده است. البته این‌ها افراد معروفی هستند که ما می‌شناسیم و ممکن است در منطقه افرادی هم باشند که ما نشناسیم.

تجری هم ارقام جمع آوری شده توسط سلبریتی‌ها را در مقابل نیاز مناطق زلزله‌زده رقم بالایی نمی‌داند و می‌گوید:  این کمک‌ها فوریت داشت و باید در زمان خودش هزینه می‌شد. تاخیری که پیش آمد جای نقد داشت. پول‌ها در حساب‌ها مانده بود و اقدامی انجام نمی‌شد. البته چون هنوز عملکرد این افراد تکمیل نشده است، نمی‌توانیم  قضاوتی داشته باشیم. در آینده باید عملکرد هر کدام از آن‌ها جداگانه ارزیابی شود. برخی عملکردها مثبت، برخی منفی و برخی هم عملکرد مشخصی ندارند که تمام این‌ها قابل بررسی و نقد است.
 
مرجع: شفقنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.