نگاهی به بازسازی قدیمی‌ترین پل اصفهان

وقتی به جا فرهنگ‌سازی تن"سی‌وسه" پل می‌لرزد/ امید به "یونسکو" هم بر باد رفت

وقتی به جا فرهنگ‌سازی تن"سی‌وسه" پل می‌لرزد/ امید به "یونسکو" هم بر باد رفت
چند ماهی است که چهره سی‌وسه پل روی تن خشیده زاینده رود غیر عادی است. بعضی ورودی‌های پل رو به رودخانه بسته شده و کاغذهای نصب شده روی پارکت‌ها خبر از مرمت و بازسازی می‌دهد.
چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب: ۱۵۳۷۵
Share
اسکان نيوز: از اصفهان، چند ماه پیشتر هم با مته و میخ و پیچ و سیم بوکسل یکی از ورودی‌ها را ایمن‌سازی کردند تا بجا فرهنگ‌سازی برای عبور درست و بی ‌طر از روی پل، تن سی و سه پل را بلرزانند.

البته سال قبل نرده چوبی زدند که مورد تایید واقع نشد و مسئولان دلسوز و نگران حال شهروندان که مراقب ما هستند تا از روی پل سر نخوریم و یکهو ناغافلی نیوفتیم وسط سله‌های بستر خشک زاینده رود رضایت به بی‌خیالی ندادند و گفتند الا و باید سی‌وسه پل ایمن‌سازی شود که ما تاب نداریم ببینیم شهروندان مان مانند گل روی این پل پرپر شوند.

این‌که چهارصد سال پیش تا همین پارسال کسی از روی این پل به این شکل نیوفتاده امر واقعا مورد توجهی است که اصولا مسئولان کاری به آن ندارند و آن‌ها درون را بنگرند و قال را. به همین خاطر کارشناسان و مسئولان و دوستان کارشناسان و مسئولان دور هم جمع شدند و یک جلسه گرفتند و توی آن جلسه گفتند این سی‌وسه پل چه لوسه! بدون عذر و بونه آدم رو از خودش می‌سورونه و می‌اندازه اون پایین. پس باید کاری کنیم کارستون و دستور ایمن‌سازی پل را صادر کردند.

ما نیز به سنوات گذشته تلاش کردیم برای نجات میراث فرهنگی و آثار باستانی مان پیراهن از آتش بپوشیم و با هر میزان از علمی که نسبت به میراث فرهنگی مان داشتیم در برابر این ایمن سازی مقاومت کرده و هشتگ سی و سه پل را راه انداختیم. البته قانع نشدیم و صد البته که مسئولان و کارشناسان و دوستان‌شان همانطور که صلاح مملکت خویش خسروان دانند عمل کردند و ابتدا با نرده چوبی بعد با میله و سیم بوکسل دو قسمت از پل را ایمن‌سازی کردند و چون سیم بوکسل از دور دیده نمی شد، تصمیم گرفتند با همین دست فرمون بقیه پل را ایمن‌سازی کنند.
 
حالا ما هی پیراهن از آتش می‌پوشیدیم که بابا نکنید این کار را و آن‌ها بی توجه به سوختن ما به کار خودشان ادامه می‌دادند. تا این‌که طاقت‌مان طاق شد که ای بابا چرا با مته و پیچ و سیم به جان این پل نازنین افتادید که متخصصان کمیته بین‌المللی آنالیز و مرمت سازه‌های میراث معماری(ایسکارسا ISCARSAH) وابسته به یونسکو زدند وسط طاقت‌مان و دوشقه اش کردند. چطور؟ این‌طور که مدیر امور بین‌الملل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفته طرح ایمن‌سازی موقت س‌ وسه پل از سوی متخصصان کمیته بین‌المللی آنالیز و مرمت سازه‌های میراث معماری(ایسکارسا ISCARSAH) وابسته به یونسکو تائید شد.

واقعا می‌شود؟ نه شما که از دور دستی بر دوستی میراث فرهنگی دارید بگویید می‌شود با مته به جان پل افتاد و آجرهای قدیمی‌اش را سوراخ سوراخ کرد و میله نصب کرد و سیم بکسل عبور داد و بعد گفت موقتی است و بعدتر نمایندگان خارجی که ما بسیار به آن‌ها امید بسته بودیم که مانع سوراخ سوراخ شدن تن نحیف سی‌وسه پل جان بشوند بگویند ما این طرح را تایید می‌کنیم.

یا ما در قضیه دوستی میراث فرهنگی زیادی غرق شده‌ایم، یا این خارجی ها حالا که به ما رسیده‌اند ایرانی‌تر شده‌اند و دارند بی‌تفاوتی نشان می‌دهند و یا اینکه سوراخ کردن پل قدیمی در کشورشان عادی است. ما را بگو که چقدر خودمان را زدیم که عباس و مرتضی از رشت روی سی‌و‌سه پل مان با اسپره و ذغال چیزی ننویسید، جلوی گردشگر خارجی خفت می‌کشیم، حالا خود خارجی‌ها زده‌اند به فاز بی‌تفاوتی که اشکالی ندارد پل را سوراخ سوراخ کنید آنهم با مته و پیچ و در و نرده چوبی بهش وصل کنید.

این چطور موقتی بودنی است که از میزان درک و فهم ما خارج است. بابا بیایید امشب هشتگ ما سی‌وسه پل را همینطوری دوست داریم را ترند کنیم بلکه صدامون به گوش خود یونسکو برسد. آقا اصلا از روی پل به این زیبایی رد نشین یا با احتیاط رد شین. درک این موضوع که کار دشواری نیست.

جزغاله شدیم از بس برای میراث فرهنگی پیراهن از آتیش پوشیدیم و هیچکس مارا خاموش نکرد که هیچ برعکس هرکاری دلش خواست با میراث فرهنگی و آثار باستانی مان کرد. 
 
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.