عضو هیات علمی و مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد چالوس مطرح کرد:

لزوم استفاده از ترکیب سنت – مدرنیته برای ساخت بنا در مازندران

لزوم استفاده از ترکیب سنت – مدرنیته برای ساخت بنا در مازندران
عضو هیات علمی و مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی چالوس گفت: برای ساخت بنا در اقلیم مازندران باید از ترکیب سنت - مدرنتیه استفاده کرد.
يکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۰۱
کد مطلب: ۱۵۱۶۹
Share
اسکان نيوز: علی اصغرزاده، عضو هیات علمی و مدیر گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی چالوس با بیان این‌که یکی از مباحث مهم پایداری ساختمان، ارتباط با بستر، زمینه، محیط جغرافیایی و حفظ و مرمت آن‌ها است، اظهار کرد:  در معماری گذشته در دهه‌های 70 تا 80 آن چنان که باید و شاید به مولفه‌های اقلیمی و جغرافیایی اهمیت داده نمی‌شد.

وی در مورد خصوصیات بناهای دهه‌های گذشته خاطرنشان کرد: ساختمان‌هایی با نما شیشه‌ای که مطابق با اقلیم ساخته نشده‌اند و تنها یک الگوبرداری از سایر نقاط است.

عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی چالوس افزود: ساختمان‌های شیشه‌ای برای نفوذ بیشتر آفتاب در نقاطی که از تابش نور خورشید زیاد بهره‌مند نیستند، ساخته می‌شود و البته دارای معنا و مفهوم هم هستند.

وی یادآورشد: اما در شهرهای شمالی اگر از این نوع بنا استفاده شود باید برای خنک کردن آن در فصل تابستان انرژی‌های فسیلی زیادی مصرف کرد.

اصغرزاده با بیان این‌که  کارشناسان  پس از مطالعات و بررسی‌ها متوجه شدند که اکثر سوخت‌های فسیلی به دلیل عدم استفاده مطلوب هدر می‌رود،خاطرنشان کرد: در بناهایی که مناسب با اقلیم ساخته نشده است،حجم زیادی از انرژی‌های فسیلی از بین می‌رود تا سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی ایجاد شود.

مدیر گروه معماری دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی چالوس با اشاره به این‌که دمای کلی زمین افزایش یافته و این امر موجب  اختلافات اقلیمی در دنیا شده است، تاکید کرد: مهم‌ترین دلایل گرمایش زمین مصرف اشتباه انرژی در اقتصاد، صنعت، ساختمان و معماری است.

وی با بیان این‌که پس از یافتن عامل‌های انسانی گرمایش زمین و هدر رفت سوخت‌های فسیلی، انقلابی در معماری به وجود آمد، تصریح کرد: در این انقلاب ساختمان‌های کم مصرف که مبنا طراحی آن بر اساس استفاده بهینه از سوخت‌های فسیلی بوده در اولویت قرار گرفت.

 اصغرزاده افزود: مهم‌ترین ویژگی ساختمان‌های کم مصرف همساز بودن بنا با اقلیم است به طوری این بنا طوری طراحی می‌شود که به وسایل سرمایشی و گرمایشی نیازمند نباشد.

وی با بیان این‌که نباید الگوهای ساخت بنا کپی برداری و یک نسخه واحد برای همه اقلیم ها باشد، ادامه داد: استفاده از چوب و گل در ساختمان‌هایی که در شمال کشور ساخته می شود علاوه بر سازگاری با محیط  دارای حس زیبایی شناختی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به این‌که باید برای ساخت بنا در اقلیم مازندران از ترکیب سنت و مدرنتیه استفاده کرد، یادآور شد: زمانی که معماری مدرن  پیش روی ما قرار می‌گیرد شیفته و مجذوب آن می‌شویم یا برخی اوقات چنان به معماری سنتی روی می آوریم که در مقابل معماری مدرن قرار می‌گیریم بدون اینکه بخواهیم دنیای معاصر را خوب نقد و تحلیل کنیم و فکر می‌کنیم دنیای سنت و دنیا معاصر دو قطب مقابل هم هستند در حالی که این‌گونه نیست.
 

 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.