مدیرکل میراث فرهنگی گلستان:

شهر باستانی گرگان پایگاه ملی شد

شهر باستانی گرگان پایگاه ملی شد
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گلستان گفت: شهر باستانی گرگان(جرجان) به عنوان پايگاه ملي معرفی و تصویب شد.
چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب: ۱۴۷۰۱
Share
اسکان نيوز: ابراهیم کریمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری گلستان اظهار کرد: در جلسه‌ای با حضور مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های میراث جهانی، اعضا کمیته تخصصی میراث فرهنگی کشور،  معاون میراث فرهنگی استان، مدیر اجرایی پایگاه شهر باستانی جرجان و مدیر دیوار بزرگ گرگان و کارشناسان در محل معاونت میراث فرهنگی کشور، شهر باستانی گرگان(جرجان) به عنوان پايگاه ملي معرفی و تصویب شد.
 
وی به مزیت‌های پایگاه ملی شدن شهر باستانی گرگان اشاره کرد و افزود: با تصویب و ارتقای پایگاه شهر باستانی گرگان به پایگاه ملی، امکان ردیف اعتباری ویژه برای این اثر تاریخی فراهم می‌شود. با این کار امکان رفع مشکلات پایگاه شهر جرجان به ویژه مشکلات مادی برای ادامه مطالعات باستان شناسی و کاوش‌های آن و مطالعات بین رشته‌ای فراهم می شود.

کریمی ادامه داد: جذب و آموزش نیروی‌های انسانی تملک یا اجاره ساختمان اداری پایگاه و  ایجاد زیرساخت‌های گردشگری این شهر باستانی،  تامین اعتبار مالی برای تحقق اهدافی مانند احداث موزه تخصصی شهر باستانی جرجان (گرگان) و تامین اعتبار مالی جهت تملک و آزادسازی زمین‌های واقع در عرصه و حرایم شهر باستانی جرجان (گرگان) از دیگر مزایای پایگاه ملی شدن این شهر باستانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان خاطرنشان کرد: شهر باستانی گرگان(جرجان) در شهرستان گنبدکاووس با شماره 726 در سال 1345در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شهر باستانی گرگان مرکز ایالت تاریخی گرگان که در منابع جغرافیایی تاریخی به شهر جرجان معروف است، در جنوب غربی شهر امروزی گنبد کاووس و در 85 کیلومتری شمال شرقی شهر استرآباد (گرگان امروزی) قرار دارد.

شهر جرجان یکی از بلاد معتبر در دوره‌های سامانیان، آل زیار و سلجوقیان بوده که بر اثر حملات مغول‌ها در 617 هجری قمری از بین رفته است. این شهر بر روی ویرانه شهری از دوران پارتی و ساسانی با وسعتی در حدود 1200 هکتار ساخته شده است و از لحاظ معماری شهرسازی بسیار پیشرفته بوده است.

در کاوش‌های اخیر جرجان اشیا گوناگونی شامل ظروف بی لعاب، بی لعاب ساده، بی لعاب نقش دار، لعابدار با تزئین نوشته‌های کوفی، لعابدار رنگارنگ، لعاب یکرنگ، لعاب پاشیده، لعاب پاشیده و کنده کاری، لعاب پاشیده و نقش کنده، زرین فام، نقاشی زیرلعاب، شیشه، پیه سوز، مجسمه‌های گلی، سکه و اشیا فلزی بدست آمده که همگی نشان دهنده تبحر هنرمندان جرجانی در قرون گوناگون اسلامی است.

بررسی کلی اشیا کشف شده روابط هنری هنرمندان جرجانی را با هنرمندان شهرهای دیگر در داخل و خارج ایران از قرون اولیه تا حمله مغول نشان می‌دهد.
مرجع: میراث فرهنگی گلستان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.