بلاتکلیفی ضوابط بلندمرتبه‌سازی درپایتخت

بی‌قانونی به بهانه حقوق کاسبان پلاسکو / بخشنامه‌ای که نادیده گرفته شد

صدور پروانه ساخت پلاسکو جدید به بهای بی‌قانونی
بی‌قانونی به بهانه حقوق کاسبان پلاسکو / بخشنامه‌ای که نادیده گرفته شد
هنوز نه ممنوعیت ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه در پایتخت لغو شوده است و نه ضوابط بلندمرتبه‌سازی به سرانجام رسیده است ومشخص هم نیست چه زمانی به سرانجام برسد. اما به تازگی کمیسیون ماده 5 مجوز ساخت یک ساختمان 15 طبقه را صاد کرده کرده است. آن هم به بهانه بلاتکلیفی کاسبان پلاسکو.
سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷
ساعت ۲۱:۴۸
کد مطلب: ۱۴۶۷۰
Share
به گزارش اسکان نيوز ،هنوز ضوابط بلندمرتبه‌سازی به سرانجام نرسیده است. قرار بود مجوز هیچ برجی در پایتخت صادر نشود، تا زمانی که این ضوابط نهایی شود اما پلاسکو جدید با ۱۵ طبقه قرار است این مصوبه را زیر پا بگذارد. مراجع تصمیم‌گیر نیز چشم خود را به بهانه کسبه‌ای که مدت‌هاست بلاتکلیف مانده‌اند، بر روی این بی‌قانونی‌ بسته‌اند.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به اسکان نيوز  می‌گوید: برای ساختمان جدید پلاسکو در کمیسیون ماده ۵ که  در آن نمایندگان شورای عالی شهرسازی ،شهردار تهران و ...نیز حاضر بودندتصمیم گیری شده است و براساس مصوبه‌ای این جلسه ساختمان جدید  به همان میزانی که در گذشته بارگذاری شده بود، به اضافه یک طبقه بیشتر، مجوز گرفته است. دلیل این یک طبقه اضافه نیز رویکرد شورا و شهرداری تهران در خصوص ساختمان پلاسکو است که قرار بود با شرایط متفاوت‌تر و با رعایت تمامی استانداردهای شهرسازی و معماری و مشاعات کافی احداث شود.

اگر این یک طبقه اضافه داده نمی‌شود  میزان مساحت واحدها دچار مشکلاتی می شد و باید پاسخگو صاحبان کسب و پیشه‌ای که پیش از این سرقفلی در ساختمان قدیم داشتند هم باشیم .به همین دلیل یک طبقه در زیرزمین و یک طبقه اضافه بر روی سطح مجوز داده شد.

سالاری تاکید می‌کند: کمیسیون ماده ۵ این موضوع را با توجه به مطالبات جدی افکار عمومی، بلاتکلیفی شهرداری و تعللی که بنیاد مستضعفان در این مدت انجام داده، صادر کرده است.

به نظر می‌رسد این مصوبه برای رضایت کاسبان پلاسکو که مدت‌ها بلاتکلیف بوده‌اند صادر شده است و تصمیم‌گیران چشم خود را بر روی بخشنامه و قوانین بالا دستی بسته‌اند.

سالاری در این رابطه می‌گوید: این‌که رسانه‌ها این موضوعات را برای صیانت از مصوبات بالادستی پیگیری می‌کنند، قابل تقدیر است و من معتقدم این انتقاد درست است اما موضوع پلاسکو، موضوعی است که در سطح حاکمیت نیز مطرح است و شورای تامین و استانداری نیز به آن ورود پیدا کرده‌اند، باید هر چه زودتر از بلاتکلیفی خارج و منجر به صدور پروانه می‌شد اما این تصمیم قابل نقد است و جا داشت شورای عالی شهرسازی در این زمینه پاسخگو بود و دستکم شفاف‌سازی صورت می‌گرفت.

وی در خصوص این‌که آیا این بازگذاری منطقه را دچار مشکلاتی مانند مشکلات ترافیکی نخواهد کرد، می‌گوید: این ساختمان در گذشته با همین تراکم و کاربری وجود داشته و نمی‌توان به دلیل اینکه در یک محدوده بارگذاری اشباع شده، حقوق کسبه را نادیده گرفت. این ساختمان در یک اتفاق غیرمنتظره از بین رفته است و باعث بیکاری تعداد زیادی از کسبه شده و کاربری جدید نیز همان کاربری گذشته است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در خصوص زمینی که قرار است ساختمان جدید در آن ساخته شود، توضیح می‌دهد: ابتدا قرار بود بخش شمالی و شرقی نیز در این پروژه دیده شود که بخش شمالی کسبه معترض شدند و پس از گرفتن حکم، فرآیند مقاوم‌سازی توسط خودشان در حال انجام است. در بخش شرقی نیز بنیاد از تصمیم گذشته خود منصرف شد که گفته می‌شود میراث نیز در این خصوص مخالفت‌هایی داشته است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.