ستون‌های دبیرستان «فیروزبهرام» جابه‌جا شد!

ستون‌های دبیرستان «فیروزبهرام» جابه‌جا شد!
از بالا میله‌های در ورودی مدرسه هم می‌توان به راحتی ستون‌های ضلع جنوبی مدرسه «فیروز بهرام» را دید؛ آن‌ها سفید سفیدند، انگار همین چند ثانیه پیش از تنور هنر گچ‌کار درآمده‌اند.
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۰۷
کد مطلب: ۱۴۱۳۵
Share
اسکان نيوز: براساس دیده‌ها از در مدرسه تاریخی «فیروزبهرام» ستون‌های مدرسه برخلاف دیگر بخش‌های جداره‌ها سفید، سفید هستند و یکی دو کارگر هنوز در حیاط مدرسه رفت‌و آمد می‌کنند، به نظر می‌رسد اجازه‌ی ایجاد هواکش مترو در عرصه دبیرستان کافی نبود حالا سراغ ستون‌های پهلوی این بنا تاریخی رفته‌اند، شاید هم هنوز به ثبت ملی شدن این بنا باور ندارند یا آن را جدی نمی‌گیرند.

یکی از کارگرها در پاسخ به نگاه متعجب ما نسبت به ستون‌های سفید مدرسه، می‌گوید: ستون‌ها کهنه شده بودند، آن‌ها را عوض کردیم.

می‌پرسم «چه طور این کار را انجام دادید؟» می‌گوید: آن‌ها را از پایه درآوردیم و ستون‌های جدید را کار گذاشتیم، آن‌ها کهنه بودند.

در تابلوی ورودی مدرسه نوشته شده این بنا ثبت ملی است، میراث فرهنگی این کار را تائید کرده است» می‌گوید: «فکر نکنم نیازی به اجازه از میراث فرهنگی بوده باشد، کاری نداشت.

و حالا چهار ستون جدید، جای ستون‌های تاریخی این بخش از دبیرستان را پر کرده‌اند، بدون هیچ کم و کاستی، انگار هیچ اتفاقی رخ نداده به جز یک ساخت جدید به بنا.

دلاور بزرگ‌نیا، مدیر اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در پاسخ به این اتفاق می‌گوید: میراث فرهنگی از این قضیه اطلاعی نداشت، باید معاون میراث‌فرهنگی به بررسی مدرسه بپردازد، اما اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد، حتما از طریق قضایی شکایت می‌کنیم.

معماری دبیرستان تاریخی «فیروزبهرام» که توسط جعفرخان معمارباشی در سال ۱۳۱۱ ساخته شد، مانند ساختمان کتابخانه‌ مجلس و ساختمان مرکزی بانک ملی نشان از سرپرستی کیخسرو شاهرخ بر ساخت آن دارد، در طراحی این بنا از اسلوب‌های هخامنشی  استفاده شده و مانند کاخ شهربانی و سردر باغ ملی تلفیقی از معماری اروپایی و معماری کهن ایرانی است که به سبک معماری نئوکلاسیک مشهور است. قرینه‌سازی در سه نمای شمالی، جنوبی و شرقی بنا  وجود دارد و فرم گچ‌بری‌های بکار رفته در سقف این دبیرستان از جمله موارد ارزشمند معماری آن شمرده می‌شود.

نما آجری ساختمان به پیروی از تقارنی که در بدنه ساختمان مشاهده می‌شود، کاملا متقارن است. پنجره‌های قاب شده در تمام نما تکرار شده‌اند و قوس‌های به کار رفته در آن‌ها، نشان از معماری قاجاری دارد. علاوه بر آجر، از مصالحی چون کاشی، سنگ و گچ نیز در طراحی نما ساختمان استفاده شده‌است.

 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.