اعتراض شورای شهر به ادامه بزرگراه شیراز اصفهان در پهنه شمال‌غربی شهر

اعتراض شورای شهر به ادامه بزرگراه شیراز اصفهان در پهنه شمال‌غربی شهر
عضو شورای شهر شیراز می‌گوید: ادامه بزرگراه اصفهان-شیراز در پهنه شمال‌غربی این شهر علاوه بر خطرات زیست‌محیطی و اقلیمی، باعث توسعه شهر برخلاف طرح تفصیلی می‌شود و این امردر آینده تبعات سنگینی را برای مدیریت شهری و استانی درپی دارد.
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۱۶
کد مطلب: ۱۴۱۱۲
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی: مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز از اجرا 70درصدی آزادراه اصفهان- شیراز خبر داد وگفت: ادامه این بزرگراه برای اتصال به استان‌های جنوبی باید از داخل شهر شیراز و یکی از ظلع‌های شمالی، جنوبی و... بگذرد، اما مسیری که در حال حاضر از سمت شمال‌غربی این شهر می‌گذرد کانال تمام بادهای غالب است که وارد شهر می‌شود.

حاجتی در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن اشاره به این مسیر این بادها که در نقشه به صورت m ( ام انگلیسی) مشخص است، اظهار کرد: در بررسی نقشه‌ها مشخص شد که این بزرگراه  در مسافتی حدود 80 تا 85 کیلومتر از کریدورهای  بادی شهر می‌گذرد که با تردد وسایل نقلیه سنگین و ترانزیت آلودگی وسیعی را برای شیراز ایجاد می‌کند.


به گفته عضو شورای شهر شیراز، در پهنه شمال‌غربی این شهر کوه‌های بلندی واقع شده و سرعت باد در این محدوده زیاد است اما در پهنه شهر سرعت باد فروکش می‌کند و عملا این آلودگی با سرعت وارد شهر شده و در پهنه دشتی باقی می‌ماند.

این مدیر شهری با بیان این‌که شورای شهر شیراز در دوجلسه با حضور استاندار و مدیران راه و شهرسازی این استان، موضوع ادامه بزگرراه را مورد بررسی قرار داده، تاکید کرد: در این دوجلسه شورای شهر درخواست ارائه پیوست زیست‌محیطی این پروژه را داشته اما تا کنون این پیوست ارائه نشده. دلیل عدم انتشار این پیوست مشخص نبوده و طبیعی است که این امر باعث ایجاد شبهه شود.

وی با اشاره به این‌که  اداره کل راه و شهرسازی استان فارس در پهنه شمال‌غربی شهر و  مسیر مشخص شده برای ادامه آزادراه زمین‌های بسیار زیادی دارد، تصریح کرد: با اجرا  پروژه مذکور این زمین‌ها به پهنه شهری اضافه شده و توسعه و ادامه حیات شهری در این منطقه  انجام می‌شود که این این امر نه تنها خطرات زیست‌محیطی دارد بلکه شهر را هم از طرح تفصیلی خارج و نظام خدمات‌رسانی شهرداری را مختل می‌کند.

حاجتی در پاسخ سئوال اسکان نيوز مبنی بر این‌که آیا جایگزینی هم برای این طرح وجود دارد، گفت: در طرح اولیه این پروژه پهنه دیگری در نظر گرفته شده بود اما به گفته اداراه کل راه و شهرسازی استان فارس برای اجرا باید زمین‌های بسیاری خریداری می‌شد و هزینه سنیگنی را به این نهاد تحمیل می‌کرد.

این مدیر شهری در ادامه یادآورشد: شیراز به صورت طولی توسعه پیدا کرده و همین امر خدمات‌رسانی شهری را دچار مشکل می‌کند؛ در حال حاضر هم به دلیل این‌که شهر به صورت طولی توسعه پیدا کرده با مشکلاتی مواجه است. به عنوان مثال مترو این شهر در یک خط صاف و حدود 5/24 کیلومتر کشیده شده که میزان دسترسی مسافر خیلی زیاده نبوده و به  همین دلیل جابجایی مسافر کم است.


حاجتی معتقد است که اجرا این پروژه علاوه برآلودگی زیست‌محیطی  در توسعه شهری و طرح تفصیلی اخلال ایجاد می‌کند  و این امر باعث افزایش هزینه خدمات شهری می‌شود. لذا  در نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی، اداراه منابع طبیعی و محیط زیست استان فارس به تمامی این موارد اشاره شده است.  محیط زیست تاکنون به شورای شهر پاسخی نداده اما اداره منابع طبیعی موضوع را در دست بررسی قرار داده است.
 


  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.