اتمام مرحله اول مرمت برج‌وبارو شهر بسطام و سبک‌سازی بام مسجد ایلخانی

اتمام مرحله اول مرمت برج‌وبارو شهر بسطام و سبک‌سازی بام مسجد ایلخانی
سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مجموعه تاریخی بسطام و خرقان گفت: مرحله اول مرمت و حفاظت برج و بارو شهر بسطام و سبک‌سازی بام مسجد ایلخانی واقع در مجموعه تاریخی بسطام به اتمام رسید.
پنجشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۲۷
کد مطلب: ۱۴۰۵۹
Share
اسکان نيوز: حامد عادل، سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مجموعه تاریخی بسطام و خرقان امروز و در گفت‌وگویی افزود: پروژه مرمت و حفاظت برج و باروی شهر بسطام که از تیرماه سال جاری آغاز شده بود، به اتمام رسید.

وی گفت: این طرح با هدف پیشگیری از فرسایش و حفاظت بخش‌های باقی مانده اثر انجام شد و شامل اقداماتی از جمله مقاوم‌سازی بستر بخش‌های آسیب دیده، دوخت و دوز ترک‌های برج با چوب، ترمیم و تقویت بخش‌های فرسوده با خشت، تراشیدن اندود فرسوده روی جداره‌ها و اجرا مجدد لایه حفاظتی کاهگل است.

عادل با اشاره به اتمام سبک‌سازی بام مسجد ایلخانی درمجموعه تاریخی بسطام نیز گفت: در این طرح مرمتی کار حذف لایه‌های فرسوده و اندودهای سیمانی روی طاق و اجرا مجدد لایه‌های گچ  ضد رطوبت، کاهگل و آجر فرش انجام شد.

سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه تاریخی بسطام و خرقان گفت: تعویض آجرهای فرسوده مدرسه شاهرخیه و نماسازی بنا الحاقی مجاور آن نیز در دست انجام است.

شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار دارد. مجموعه تاریخی بسطام نیز شامل آثاری از دوران سلجوقی به بعد است و در کنار آن مرقد و خانقاه متعلق به «ابویزید طیفور بی عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین » و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.

مجموعه با یزید بسطامی شامل خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.
 
مرجع: میراث فرهنگی سمنان

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.