پایان مرمت چاه‌خانه باغستان سنتی قزوین

پایان مرمت چاه‌خانه باغستان سنتی قزوین
به دنبال اجرا طرح ساماندهی و مرمت یکی از چاهخانه‎‌های باغستان سنتی قزوین واقع در محل "میان سامان لوته" توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ، پروژه مرمت این بنا تاریخی به پایان رسید.
سه شنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب: ۱۳۹۹۰
Share
اسکان نيوز: محمدعلی حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ضمن اعلام این خبر گفت: بناهایی  با عنوان "چاه‌خانه" در داخل باغات سنتی قزوین با شاخص‌های ویژه به لحاظ کاربری و تامین نیازهای باغدار و باغستان، جز میراث ارزشمند معماری سازگار با اقلیم طبیعی به شمار می‌روند که ساماندهی و احیا آن‌ها علاوه بر حفظ معماری بومی موجب تقویت نظام سنتی در حفاظت از باغستان شده و زمینه را برای حضور و استفاده مجدد باغداران فراهم خواهد کرد.

حضرتی با اشاره به اجرا طرح مرمت و ساماندهی چاهخانه‌های باقی مانده در باغات سنتی قزوین توسط میراث فرهنگی، اظهار کرد: با توجه به خطر نابودی کامل تعداد اندک چاهخانه‌های باقی مانده در باغستان سنتی قزوین، طرح مرمت و باززنده‌سازی این بناهای ارزشمند تاریخی در دستور کار این اداره کل قرار گرفت و مرمت چاه‌خانه محل میان سامان" لوته "معروف به "چاه‌خانه وسط" واقع در جنوب راه آهن قزوین که همچنان با کاربری قدیم خود فعالیت دارد، از اوایل تیر ماه سال جاری آغاز  و اقدام‌های مرمتی چون دوخت و دوز ترک‌های جداره‌ها، استحکام بخشی تویزه‌های فرسوده، هره‌چینی بام، تسطیح و شیب بندی بام، آجر فرش بام، پاکسازی جداره‌های داخلی چاه‌خانه، آجر فرش کف و ساماندهی محوطه چاه‌خانه انجام شد.

شایان ذکر است: چاه‌خانه‌ها در طول سده‌ها پناهگاه باغداران بوده و نمایانگر الگو اصیلی از ارتباط بین انسان، طبیعت و معماری می‌باشند و هر چاه‌خانه به نام همان محل يا نام سازندة آن شناخته مي‌شود. بنا چاه‌خانه‌ها معمولاً از آجر و ملات خشت و گل ساخته شدند. اين بناها اطاقي به ابعاد ۴ X ۴ و ارتفاع حدود ۳ متر دارند كه داراي ديوارهاي پهن و طاق ضربی هستند. چاه‌خانه‌ها دارای هواكش، شومينه و راه پله بوده و چاه‌خانه‌های قديمی فاقد درب و دارای كتيبه‌ای كه نام چاه‌خانه و سال ساخت در آن ذكر شده می‌باشند.

فضا چاه‌خانه به عنوان استراحتگاه مشترک باغبانان و محل انبار وسايل آنان بوده و در زمان آبياری و به خصوص در فصل محصول براي حفاظت از محصولات باغی استفاده می‌شده است.
 
مرجع: میراث فرهنگی قزوین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.