سیم‌‌ها، آتش زیر خاکستر آثار عصر صفوی

سیم‌‌ها، آتش زیر خاکستر آثار عصر صفوی
گاهی شعله‌ها به عمد و گاهی از اتصالی زبانه می‌کشند، شعله‌های آتش یک روز کاخ سرهنگ‌آباد را نابود می‌کنند و روز دیگر به جان مسجد جامع ساری می‌افتند، یک روز هزاران کیلومتر آن طرف‌تر موزه‌ای در برزیل را طعمه می‌کنند و از تاریخ چیزی باقی نمی‌گذارند.
شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب: ۱۳۸۹۱
Share
اسکان نيوز: شکوه دیار کاخ‌های بی‌بدیل و مناره‌های بلند و پل‌های پرآوازه به عصر صفوی باز می‌گردد عصری که چوب در سازه‌های آن به عنوان یکی از مصالح اصلی مطرح بوده است و قطعا آتش یکی از بلایای آن‌ها خواهد بود، سوختن کاخ سرهنگ آباد هرچند که در زمره آثار ثبت ملی نبود، اما هشداری بزرگ برای سازه‌های آن عصر به حساب می‌آید. چراکه آتش بی رحمانه یک تاریخ را خاموش می‌کند.
 
فریدون الهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان معتقد است در بناهای تاریخی در گذشته به موضوع حریق توجه جدی نشده و از نظر این موضوع ایمن‌سازی نیز به درستی صورت نگرفته است.
 
او چهلستون، عالی‌قاپو و میدان نقش جهان را از آثار تاریخی شاخصی می‌داند که باید موضوع حریق در آن‌ها جدی گرفته شود به همین خاطر میراث فرهنگی چند سالی است که مطالعات خود را بر روی موضوع چگونگی اطفا حریق در این آثار آغاز کرده و در حال طی مراحل مشاوره است.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اصلاح سیستم برقی چهلستون را از اولین اقداماتی عنوان می‌کند که در این راستا نهایی و تاحدودی اجرایی شده است. سیم‌کشی ضدحریق، ایمن‌سازی اتصالات برقی و همچنین ایمن‌سازی بنا از حریق نمونه‌کارهایی است که الهیاری برای چهلستون مثال می‌زند.
 
او بر این باور است که 22 هزار اثر تاریخی موجود در اصفهان نیازمند راه‌های متفاوتی از اطفا حریق هستند و گاهی تعدادی از آن‌ها مالک خصوصی دارند و این مالک است که باید برای این موضوع اقدام کند، اما آثار ویژه و فاخری چون چهلستون، عالی قاپو و میدان نقش جهان در اولویت میراث فرهنگی قرار دارند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نبود توجه جدی به موضوع حریق در آثار تاریخی را یک ضعف در گذشته می‌داند. چراکه آتش‌سوزی و تهدیداتی این چنینی در عالی قاپو و چهلستون وجود داشته، اما متاسفانه کسی به آن توجه نکرده است و سعی داریم که به این موضوع توجه کنیم و اصلاح سیستم های برق، اتصالات برقی و ... را به صورت ضدحریق در بیاوریم.
 
الهیاری در خصوص وضعیت کابل‌کشی سیم‌های برق در بازار میدان نقش جهان از همه ارگان‌های نظارتی خواست که به این موضوع ورود کرده و موضوع وضعیت این سیم‌کشی‌ها را حل کنند چراکه او معتقد است میراث فرهنگی و یگان حفاظت مدام در خصوص کنترل این موضوع وارد عمل شده و هشدار می‌دهد و بحث روشنایی را در درون میدان نیز بهبود بخشید، اما در بازار باید همه ارگان‌های ذی‌نفع حاضر شوند.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.