سهم 107 تنی تهران از زباله‌های بیمارستانی / رهاسازی مخفیانه زباله‌های بیمارستانی

سهم 107 تنی تهران از زباله‌های بیمارستانی / رهاسازی مخفیانه زباله‌های بیمارستانی
اززمانی که تصاویر چربی بدن انسان در میان زباله‌ها و کیسه خون و لباس‌های خون‌آلود اتاق عمل در فضا مجازی منتشر شده است دوباره موضوع پسماندبیمارستانی و ووظایفی که بیمارستان‌ها در برابر بی‌خطرسازی این نوع زباله دارند به خاطر مدیران شهری آمد.
يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۲۳:۰۲
کد مطلب: ۱۳۷۵۵
Share
به گزارش اسکان نيوز، امروز دو عضو شورای شهر تهران ذر تذکرهای پیش از دستورشان به موضوع زباله‌های بیمارستانی اشاره کردند.

شهربانو امانی، عضو کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در این رابطه گفت: از نظر قانونی مسئولیت نظارت بر مدیریت پسماندهای بیمارستانی و چگونگی بی‌خطرسازی این پسماندها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. طبق قانون ”مدیریت پسماندها" مصوب 20/02/1383 مجلس شورای اسلامی، مدیریت اجرایی پسماندهای صنعتی و ویژه به‌عهده تولیدکننده آن است.

وی ادامه داد:  واحدهای تولید کننده پسماندهای پزشکی موظف هستند با استفاده از روش‌های مرسوم نسبت به رفع آلودگی و عادی سازی پسماندهای ویژه پزشکی اقدام کنند.

امانی اضافه کرد:  متاسفانه طی بازدیدی که روز چهارشنبه از مرکز دفن زباله‌های بیمارستانی آرادکوه داشتیم، مشاهده شد بر روی اغلب زباله‌های بیمارستانی که به همکاران ما در سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران تحویل داده می شود هیچ یک از اقدامات لازم برای رفع آلودگی، نظیر اتوکلاو انجام نمی‌شود. از این خطرناکتر آن است که متاسفانه همکاران ما در سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران معتقدند برخی از مراکز درمانی برای آن‌که هزینه دفع این پسماندها را به شهرداری تهران پرداخت نکنند به صورت مخفیانه زباله‌های ویژه بیمارستانی را در سطل‌های زباله شهری رها می‌کنند.

زهرا صدراعظم‌نوری، رئیس کمیسیون سلامت هم در این جلسه به موضوع زباله‌های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: در تهران به چند سالی است که درد بی‌درمان پسماند پزشکی گریبان پایتخت را گرفته است. مراکز درمانی که روزانه محل رجوع هزاران بیمار و دردمند این شهر هستند مبادرت به تولید ده‌ها تن زباله پزشکی نموده که با سرنوشتی نامعلوم و بیسامان در دامان طبیعت رها شده و بی محابا بر پیکره محیط زیست زخم کاری می‌زنند.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: هر چند به دلیل عدم ثبت اطلاعات توسط متولیان امر متأسفانه آمار دقیقی از میزان تولید پسماند پزشکی در اختیار نیست ولیکن براساس آمارتقریبی ارائه شده توسط کارگروه مدیریت پسماند استان تهران روزانه ۱۱۵ تن پسماند پزشکی در استان تهران تولید میشود که سهم شهر تهران ۱۰۷ تن است که از حدود ۷ هزار مرکز درمانی اعم از بیمارستان، مطب، آزمایشگاه و مراکز مشابه جمع‌آوری می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: ذکر همین آمار نسبی مبین ضرورت ساماندهی اصولی درخصوص نحوه جمع‌آوری، حمل‌ونقل و دفع صحیح پسماند پزشکی است. حال آن‌که در عمل وضع به گونه‌ای دیگر است و به رغم ماهیت خطرناک زباله‌های بیمارستانی و امکان بروز فاجعه جبران‌ناپذیر انسانی و محیط زیستی، چالش‌های بی‌شماری در عرصه عمل و اجرا وجود دارد.

به گفته رئیس کمیسیون سلامت شورا مطابق ماده ۷ قانون مدیریت پسماند، مدیریت کلیه پسماندهای صنعتی و ویژه که شامل پسماندهای بیمارستانی نیز می‌شود به عهده تولیدکننده است و تنها در صورت تبدیل به پسماند عادی به شهرداری‌ها واگذار خواهد شد. از سویی بر اساس ماده ۱۳ همان قانون مخلوط کردن پسماند پزشکی با سایر پسماندها و تخلیه و پخش و بازیافت آن‌ها در محیط ممنوع است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.