«نَم»مهمان خانه میرزاکوچک خان/شهرداری درنگهداری کوتاهی کرده است

«نَم»مهمان خانه میرزاکوچک خان/شهرداری درنگهداری کوتاهی کرده است
خانه میرزاکوچک جنگلی که روزگاری مامن این مبارز و رهبر جنبش جنگل بود امروز به دلیل بی‌توجهی سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت با رطوبت دست‌وپنجه نرم می‌کند.
يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۰۳
کد مطلب: ۱۳۵۶۱
Share
اسکان نيوز: خانه میرزا کوچک خان جنگلی هرچند امروز جزو یکی از مراکز دیدنی شهر رشت است، ولی تا دو دهه پیش مخروبه‌ای بیش نبود. درست در لحظه‌ای که کلنگ نوسازی بر پیکره نحیف خانه «یونس استادسرایی» فرود می‌آمد، نوه «شیخ علی امین ورزلی»، یکی از بازماندگان جنبش جنگل، جلوی لودر تخریب را گرفت.

مرتضی شگفت در کسوت شهردار وقت رشت، توانست نظر مالکان را که مجوز نوسازی گرفته بودند، جلب نموده و با حمایت‌های شورای نخست شهر رشت و مشارکت‌های مردمی مخروبه‌ای که حتی ستون‌های چوبی‌اش را برای تولید ذغال سوزانده بودند، از روی عکس‌های بجا مانده از نو بسازد.


دیوارهای رطوبت زده

در شرایطی که هنوز بارندگی‌های پاییزی شروع نشده، خبر رسیده که ماه‌ها است نم و رطوبت میهمان خانه میرزا شده است. بازدید میدانی از این خانه نشان می‌دهد رطوبت به حدی در دیوار بالا زده که به نظر می‌رسد سقف نیز چکه کرده است. کپک‌های روی دیوار خانه میرزا  پشت قاب عکس‌ها پوشیده مانده و همین پوشش سبب شده وضعیت بدتر شود.

اگرچه یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی گیلان، در بهار سال جاری موضوع نم زدگی سقف خانه میرزا کوچک خان را گزارش داده بود، ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد که رطوبت بر اثر از بین رفتن اتصال حلب دیوار رو به خیابان و نفوذ آب باران سقف، به داخل شکاف دیوار بوده و گچ آن سوی دیوار را نیز دچار خوردگی کرده است.

در برخی از بخش‌های سقف، سفال‌های موسوم به قاشقی قرمز رنگ نیز نیاز به مرمت دارد، چیزی که در این میان حائز اهمیت است این بوده که تعمیر یک حلب به کمک یک حلب‌ساز، هزینه چندانی ندارد که شهرداری نتواند از عهده آن برآید.

در جوار خانه میرزا، مغازه‌ای است که از زمان شورای دوم صحبت خرید و افزودن آن به مجموعه میرزا در جلسات شورای شهر رشت شنیده می‌شد. مغازه‌ای که قبلا جز بنا اصلی میرزا بوده است. اما با گذشت یک سال از فعالیت شورای پنجم هیچ خبری از خرید این مغازه شنیده نمی‌شود و درست در نقطه اتصال این مغازه حلب از دیوار باز و رطوبت عمارت را بالا برده است.


بنا نوسازی که ثبت ملی شد

خانه میرزا کوچک جنگلی اگرچه همان عمارت نخستین و قدمت دار نیست، اما به واسطه پرورش یک شخصیت مهم تاریخی، به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی گیلان و تأیید سازمان میراث کشور، در سال ۱۳۸۶ در فهرست بناهای میراث ملی به ثبت رسیده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان درباره بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست بناهای میراثی کشور، گفت: گرچه مالکیت عمارت میرزا کوچک در اختیار شهرداری رشت است، اما براساس قانون برنامه ششم توسعه، هر بنایی که در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت می شود وظیفه نگهداری و هزینه کرد برای مرمت آن بر عهده همان اداره است.

ولی جهانی با بیان این‌که مرمت و نگهداری بناهای میراثی باید با هزینه اداره مالک و نظارت سازمان میراث فرهنگی انجام شود، افزود: بر همین اساس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می تواند به این دلیل که خانه میرزا کوچک خان به شماره ۲۲۵۰۸ در ۲۷اسفند ماه ۱۳۸۶ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده نسبت به نگهداری بنا به مالک تذکر دهد.

وی در ادامه به کوتاهی شهرداری رشت در حفظ و نگهداری ۴بنا میراثی ثبت شده که در اختیار دارد اشاره و خاطرنشان کرد: بر همین اساس تاکنون چندین اخطار کتبی به شهردار اسبق رشت ارسال شده تا راهکاری برای مرمت بناهای میراثی که در اختیار دارند، انجام دهد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان تاکید کرد: ادامه این روند موجب می شود اداره کل میراث فرهنگی موضوع را از طریق اداره بازرسی پیگیری کند.


چاه پر آب و فضا سبزی که از بی آبی رنج می‌برد

اکنون اختیار خانه میرزا کوچک خان، در حیطه سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت است و علاوه بر نمایشگاه‌های دوره‌ای درب این خانه به روی گردشگران باز است.

در سال جاری قیمت بلیت بازدید از این عمارت افزایش یافت و درآمد آن به حساب سازمان فرهنگی شهرداری رشت واریز می‌شود. بنابراین مسئولان این سازمان می‌توانند از محل درآمد برای مرمت آن هزینه کنند. از دیگر مشکلات این بنا میراثی علاوه بر نم‌زدگی دیوارها، فضا سبز حیاط عمارت بوده که از کم‌آبی و بی‌آبی خشک شده است. گرچه هفته‌های اخیر شاهد بارندگی در استان گیلان بوده‌ایم ولی بازدید در هفته دوم مرداد ماه، نشان می‌داد در شرایطی که چاه حیاط عمارت پر آب بود فضا سبز عمارت از بی آبی رنج می‌برد.

پیگیری برای رفع مشکل خانه میراثی میرزا

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت درباره این عمارت، اظهارکرد: خانه میرزا کوچک جنگلی به جز آ‌که یک اثر تاریخی و میراثی بوده بخشی از هویت فرهنگی  شهر رشت است.

محمدحسن عاقل‌منش با اشاره به تلاش‌های شورای اول و دوم در احیا این عمارت و واگذاری آن به بخش خصوصی، تصریح کرد: نگاه کمیسیون فرهنگی همواره این بوده که درب خانه میرزا به روی شهروندان و گردشگران باز باشد.

وی  با بیان این‌که اطلاعی از نم زدگی دیواره‌های این عمارت ندارد، افزود: موضوع را پیگیری کرده و به منظور رفع مشکل اقدام می کند.


تلاش برای حل مشکل رطوبت بنا

مدیر عامل سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت نیز خانه میرزا کوچک جنگلی را هویت تاریخی رشت عنوان کرد.

علیرضا حسنی با اشاره به عدم آگاهی خود از ثبت این بنا در فهرست بناهای میراثی کشور، گفت: تاکنون چندین بار معماری برای مرمت سقف و سفال از بنا مذکور بازدید کرده تا بتواند مشکلات موجود را برطرف کند.

وی افزود: نگهداری بناهای میراثی به دلیل نبود استادکاران ماهر از یک سو و کمبود سفال سقف در بازار بسیار مشکل است و سازمان میراث فرهنگی باید در این راستا همکاری لازم را با سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت انجام دهد.

حسنی همچنین با تاکید بر تلاش برای رفع مشکلات رطوبت بنا در کوتاه‌ترین زمان، گفت: نامه خرید پمپ برای استفاده از آب چاه عمارت نیز برای رسیدگی و آبیاری فضای سبز این بنای میراثی در دستور کار این سازمان است.

مخروبه‌ای که سال ۱۳۸۰ به مبلغ ۶۰ میلیون تومان به شهرداری فروخته شد، به همت بنیاد پژوهشی میرزا کوچک جنگلی و مشارکت‌های مردم گیلان و حتی برخی از اساتید غیر ایرانی مقیم دیگر کشورها، از نو بازسازی و احیا شد. هرچند شهرداری در آن مقطع این عمارت را به صورت ۹۹ساله به بنیاد مذکور اجاره داد، ولی این قرارداد لغو و اختیار آن به سازمان فرهنگی واگذار شد. اکنون که سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت اختیار این بنا را برعهده دارد، انتظار می رود بیش از آن زمان که در اختیار بخش خصوصی بود به آن توجه و برنامه های متنوع فرهنگی در این عمارت برگزار کند.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.