عشایری خبر داد:

اجرا ۴۰۰ پروژه بازآفرینی در کشور/ معرفی سه شهر دامغان، سیرجان و نهاوند به عنوان پایلوت اصلی کشوری برای تهیه طرح مطالعات بازآفرینی

اجرا ۴۰۰ پروژه بازآفرینی در کشور/ معرفی سه شهر دامغان، سیرجان و نهاوند به عنوان پایلوت اصلی کشوری برای تهیه طرح مطالعات بازآفرینی
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اعلام جزئیاتی از وضعیت بازآفرینی در استان سمنان، شهرستان دامغان را نقطه عطف رسیدن به اندیشه ایران‌شهری دانست.
يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۱۳
کد مطلب: ۱۳۳۷۱
Share
اسکان نيوز: هوشنگ عشایری، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در حاشیه سفر به استان سمنان گفت: در گام اول برنامه بازآفرینی شهری حدود یک هزار و ۳۳۴ محله بالغ بر ۶۶ هزار هکتار از بافت‌های ناکارآمد بازآفرینی خواهد شد. نزدیک به ۱۰ میلیون نفر جمعیت در این محله‌ها زندگی می کنند و محلات مذکور، جز برنامه اجرایی بازآفرینی شهری است.

وی با بیان این‌که در حوزه توان افزایی، دولت وظیفه خود می‌داند بازآفرینی را مبتنی بر مشارکت عمومی مردم و ساکنان محله انجام دهد، اظهار کرد: در حوزه نوسازی و مقاوم سازی، مصوباتی داشتیم که در مرحله نهایی قرار دارد. به عنوان مثال، دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان وجوه اداره شده در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد و بانک‌ها هم دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع خود هزینه می‌کنند. این پنج هزار میلیارد تومان در قالب وام ۵۰ میلیون تومانی با سود ۹ درصد در اختیار توسعه گران به منظور ساخت‌وساز قرار می‌گیرد.

عشایری افزود: یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم از بودجه عمومی از تبصره ۱۸ در مفهوم اشتغال زایی اختصاص می‌یابد. تحلیل ما این است که فعالیت‌های روبنایی، زیربنایی و نوسازی مسکن در سال ۳۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران به ۴۰۰ پروژه اجرایی بازآفرینی در کشور اشاره کرد و گفت: حدود ۱.۵ میلیون متر مربع خدمات روبنایی و زیربنایی در ۵۳۴ شهر هدف بازآفرینی در حال احداث است.

وی درباره تعداد پروانه‌های دریافت شده ساخت، توضیح داد: از سال ۹۳ تا ۹۶، حدود ۴۰ هزار نفر پروانه ساخت در شهرها دریافت کرده‌اند اما در پنج ماه گذشته ۲۵ هزار نفر پروانه ساختمانی گرفتند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، تاکید کرد: مطابق تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷، منتظر هستیم همکاران در سازمان برنامه و بودجه منابع مالی مورد نیاز را تامین کنند تا مردم شاهد امیدی باشند که به این تسهیلات بسته‌اند.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار به ۲۰۰ شهر میانی در کشور اشاره و اظهار کرد: در کشور نزدیک به ۲۰۰ شهر میانی داریم. همچنین سه شهر دامغان، سیرجان و نهاوند بر اساس ویژگی تاریخی و هفت شاخص، با رویکرد آمایشی در طرح مطالعه بازآفرینی شهری قرار گرفته‌اند.

وی افزود: این سه شهر به عنوان پایلوت اصلی کشوری برای تهیه طرح مطالعات بازآفرینی با رویکرد آمایشی معرفی شده‌اند.

عشایری با اشاره به قرار گرفتن استان سمنان در مسیر جاده ابریشم، شهر دامغان را با قدمت چهار هزار ساله بهترین نقطه پایلوت بازآفرینی دانست و تاکید کرد: در این شهر می‌توان تاریخ ایرانی را که مفهوم اصلی اندیشه ایرانشهری و یکی از جدی‌ترین مسئله ما در بازآفرینی است، عملیاتی کنیم.
مرجع: شرکت بازآفرینی شهری ایران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.