انتقاد نماینده مجلس از عملکرد مسئولان:

ستاد احیا اگر اجازه دهد دریاچه ارومیه خودش را احیا می‌کند/ تبدیل 600 هکتار از قسمت خشک شده دریاچه به پارک

ستاد احیا اگر اجازه دهد دریاچه ارومیه خودش را احیا می‌کند/ تبدیل 600 هکتار از قسمت خشک شده دریاچه به پارک
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه عملکرد ستاد دریاچه ارومیه از احداث ۴ حلقه چاه عمیق در اطراف دریاچه توسط این ستاد خبر داد.
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۴۲
کد مطلب: ۱۳۱۸۲
Share
اسکان نيوز: روح‌الله حضرت‌پور، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در انتقاد از عملکرد ستاد احیا دریاچه ارومیه عنوان کرده است: اگر ستاد احیا دریاچه اجازه دهد دریاچه خودش خود را احیا می‌کند، عده‌ای در ستاد احیا و سازمان محیط زیست، بخشنامه‌هایی را به استان فرستاده‌اند که اساسا قابل اجرا نیست و به ضرر مردم و دریاچه است.

وی افزوده است: برای نمونه از اول فروردین که حق آبه دریاچه را از سدها رها سازی کرده بودند، همزمان تمام نهرهای فرعی کشاورزی مردم را نیز بستند در حالی که بستن این نهرها باعث می‌شود مردم از چاه‌ها، آب بیشتری بکشند و این آسیب بیشتری را به دریاچه وارد می‌کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی باور دارد برای احیا دریاچه، برنامه‌ریزی‌ها باید مرحله به مرحله صورت گیرد و به یک باره قدم آخر اول برنداشته شود، اولین مرحله احیا این است که وضعیت فعلی را حفظ کنند و در مرحله بعد لایه‌روبی رودخانه‌ها را انجام دهند و بعد به رها سازی آب فکر کنند.

وی خاطرنشان کرده است: مثلا در سال گذشته سیل هزینه زیادی را به روستاها و کشاورزی اطراف دریاچه ارومیه وارد کرد، اگر همین هزینه‌ای که برای بازسازی منطقه صرف شد را صرف لایه‌روبی رودخانه‌ها و به طور کل هدایت سیل به سمت دریاچه می‌کردند، میلیون‌ها متر مکعب آب وارد دریاچه شده بود.

حضرت‌پور از تبدیل پارک 600 هکتار از قسمت خشک شده دریاچه ارومیه توسط ستاد احیا خبر داده و عنوان کرده است: ستاد احیا به همین منظور کل این مساحت را درخت‌کاری و گیاه‌کاری می‌کند و برای آبیاری آن 4 حلقه چاه عمیق در ساحل دریاچه احداث کرده است؛ اگر بگویم مصرف این چند چاه غیرمجاز به اندازه کشاورزی چند ده روستا است اغراق نکرده‌ام! ستاد روزانه میزان زیادی از این چاه‌ها آب برداشت می‌کند در حالی که نتیجه‌ای هم تا به امروز نگرفته است و اکثر گیاهان خشک شده‌اند.

از زمانی که ستاد احیا دریاچه تشکیل شده تقریبا هیچ اقدامی عملی برای احیا دریاچه انجام نداده است، این آب‌ها  هم که وارد دریاچه می‌شود نعمت خداوندی و نتیجه بارش باران و برف است.
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.