شهردار گتوند در گفت‌وگو با اسکان نیوز از عواقب احداث سد می‌گوید:

ورود 30 هزار تن نمک به جلگه خوزستان/ خونبها ریه‌های گتوند چند!

ورود 30 هزار تن نمک به جلگه خوزستان/ خونبها ریه‌های گتوند چند!
شهردار گتوند در واکنش به اظهارات برخی مسئولان وزارت نیرو در خصوص سد گتوند اظهار تاسف کرد و گفت: تاسف‌بار است که به‌جای پذیرش اشتباه و عذرخواهی از مردم، سعی در پاک کردن صورت مساله داشته باشیم.
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۳۴
کد مطلب: ۱۳۰۹۳
Share
صدیقه میری، شهردار گتوند در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن بیان‌این‌که جدا از نتایج علمی  در خصوص تاثیر احداث سد بر شوری آب کارون، اظهار کرد: مردم گتوند خود، بهترین شاهدان بر این مدعا هستند. پیش از این مردم گتوند اساسا با نام دستگاه تصفیه آب هم آشنا نبودند اما امروز این دستگاه ضروری‌ترین وسیله خانگی برای استفاده آب شرب و جداسازی نمک از آب است.
 
شهردار گتوند تصریح کرد: به گفته کارشناسان محیط زیست ۳۰ هزار تن نمک در پشت سد به تدریج در حال وارد شدن به جلگه است که باعث شده خاک حاصلخیز جلگه خوزستان کیفیت خود را از دست بدهد و حتی با افزایش رسوبات، سفره‌های آب زیرزمینی نیز درگیر این ماجرا شوند.
 
شهردار گتوند با اشاره به تاثیرپذیری خاک فضاهای سبز گتوند از این فرآیند گفت: افزایش EC  آب موجب کاهش جذب کودهای میکرو و مواد معدنی خاک کشاورزی و فضاهای سبز شده و همین امر تاثیرات نامطلوب بر کیفیت رشد گیاهان منطقه داشته است.
 
میری با اشاره به پِرتِ دوسوم از آب مصرفی خانوارهای گتوند به دلیل استفاده از دستگاه‌های تصفیه، اظهار کرد: این موضوع علاوه بر هدر رفت آب، هزینه‌های آب‌بها شهروندان را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین سرانه فضا سبز ۳/۵ متر مربع به ازا هر نفر در شهر گتوند است، که در مقایسه با استاندارد جهانی بسیار پایین بوده؛ و به گفته پژوهشگران محیط زیست حدود ۴۰۰ هزار درخت  در اطراف این شهر برای کف‌سازی دریاچه و احداث سدگتوند قطع شده که این موضوع تاثیرات نامطلوب زیست محیطی در منطقه داشته است.
 
 
شهردار گتوند موضوع سد گتوند را به سرطان پیش رونده تشبیه کرد و گفت: چنان‌چه دولتمردان راهکار را در پنهان‌کاری، فرافکنی و پاس‌دادن افکار عمومی به حاصل کار دولت‌های قبل می‌بینند؛ لازم است بدانند این راه، راه درستی نیست چراکه آثار مرگبار این سرطان به اشکال مختلف از جمله تغییرات اقلیمی، کیفیت آب و خاک، حیات آبزیان، جانوران و گیاهان، آلودگی زیست محیطی و غیره بروز کرده و در صورت تداوم این وضع مرگ جلگه خوزستان حتمی و ناگزیر است.
 
میری همچنین با طرح این پرسش که«خونبهای ریه‌های گتوند چند؟؟»، گفت: در حالی که به واسطه سسازی با حجم عظیمی از فاجعه در شهرستان گتوند مواجه هستیم و این موضوع به خوراک خبری بسیاری از مسئولان استانی و کشوری و فعالان محیط زیست تبدیل شده، کسی نیست بپرسد خونبهای ریه‌های مردم مظلوم گتوند که ناخواسته قربانی این اتفاق شده‌اند چند است؟ و چه کسی قرار است آن را بپردازد؟!
 
شهردار گتوند با اشاره به ضعف مفرط زیرساخت‌های این شهرستان یادآورشد: سد گتوند از سال ۹۶ از شمول صنایع آلاینده خارج شده؛ این اقدام در کنار اظهارات برخی مسئولان وزارت نیرو بسیار تاسفبار و تامل برانگیز است و نیاز به بازنگری و اصلاح دارد، چرا که هیچ‌کس نمی‌تواند منکر آلایندگی مستمر سد گتوند و اثرات فاجعه بار آن بر محیط زیست و سلامت شهروندان باشد.
 
به گفته میری، تا کنون یک ریال برای سهم تولید و آلایندگی این سد به شهرستان گتوند پرداخت نشده که در نوع خود جالب و تاسفبار است و کسی نیست به این پرسش پاسخ بدهد که آیا مردم شهرستان گتوند که در قلب فاجعه احداث سد گتوند قرار دارند از این موضوع سهمی دارند یا تا ابد باید در گمنامی و مظلومیت از حافظه مسئولان محترم استانی و کشوری پاک شوند و سهمی از توسعه و پیشرفت نداشته باشند؟
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.