خانه تاریخی در خیابان ایران در آستانه تخریب قرار دارد

خانه تاریخی در خیابان ایران در آستانه تخریب قرار دارد
خانه‌ای تاریخی که نزدیک به 100 سال قدمت دارد طی چندسال اخیر از شهرداری تهران مجوز نوسازی گرفته و به زودی عملیات تخریب این بنا آغاز می‌شود.
شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۳:۰۹
کد مطلب: ۱۲۶۸۰
Share
اسکان نيوز- لیلا حسینی:حمیدرضا حسنی، فعالی میراثی در کانال تلگرامی‌اش  با اعلام خبر تخریب یک خانه تاریخی دیگر در تهران، گفته: در خیابان ایران، نبش کوچه دکتر سنگ (سینک) خانه‌ای قرار دارد که ظاهر آن، چیزی از تاریخی بودن و ارزشمند بودن را نشان نمی‌دهد اما حدود صد سال قدمت دارد. این خانه چند سالی است که از شهرداری تهران مجوز تخریب و نوسازی گرفته و حالا طبق خبری که دریافت کرده‌ام، عملیات تخریب به زودی آغاز می‌شود. در این‌باره چند نکته مهم قابل ذکر است:

1-  در سال 1394 شهرداری تهران برای صدور مجوز تخریب این خانه از میراث فرهنگی استعلام می‌کند و موضوع در شورای فنی میراث تهران مطرح می‌شود. در آن‌جا فقط یکی از اعضا از سوابق این خانه اطلاع داشته و اظهار می‌دارد که این خانه ارزشمند نیست و تخریب آن بلامانع است. متاسفانه بقیه اعضا نیز به جای بررسی میدانی اثر، حرف این فرد را (که متاسفانه اسم و رسمی آن چنانی در حوزه میراث فرهنگی دارد)، می‌پذیرند و حکم به بلامانع بودن تخریب می‌دهند.


2-  در تاریخ 14/12/1391 شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه‌ای را با عنوان "ضوابط و شاخص‌های لازم جهت بازیابی هویت شهرسازی و معماری اسلامی ایران به تصویب رساند که در تبصره ماده دوم آن آمده است: " بازسازی در این بخش از شهرها (بافت‌های فرهنگی و تاریخی) در خصوص بناهای ساخته شده تا سال 1340 شمسی، صرفا به صورت عین‌به‌عین امکان‌پذیر خواهد بود." طبیعتا این مصوبه شامل حال خانه مورد نظر هم می‌شود که در محدوده دارالخلافه ناصری قرار گرفته است. اما متاسفانه شش طبقه مسکونی و تجاری روی هم‌کف و یک زیرزمین برای نوسازی این ملک در نظر گرفته شده که در واقع محرک مالک یا مالکان برای تخریب بناست. البته همان سال یک عضو شورای فنی میراث تهران به نگارنده گفت که ما مجوز دو طبقه بیشتر نداده‌ایم اما این از آن حرفهای باورناپذیر است. اساسا اگر قرار بود مالک دو طبقه بسازد که بنای دو طبقه فعلی را خراب نمی‌کرد!

3-  یک شخص آگاه که سوابق این خانه را در اختیار دارد، می‌گوید: مالکان خانه در سال 1374 از سازمان میراث فرهنگی برای مرمت بخش‌هایی از خانه، کمک‌های فنی دریافت کرده‌اند و این نشان می‌دهد که در آن زمان، این خانه، یک اثر ارزشمند محسوب می‌شده، وگرنه سازمان میراث فرهنگی قانونا نمی‌توانسته به مرمت آن کمک کند.

همین شخص می‌گوید: خانه بخش‌های به مراتب زیباتری (نسبت به آن‌چه در عکس‌  آمده) دارد.

 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.