آغاز فصل سوم کاوش‌های باستانشناسی در محوطه باستانی پاسارگاد

آغاز فصل سوم کاوش‌های باستانشناسی در محوطه باستانی پاسارگاد
فصل سوم کاوش‌های باستانشناسی در محدوده برج سنگی ویران به منظور روشن ساختن نقشه و جزئیات معماری بنا شروع شد.
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب: ۱۲۶۴۳
Share
اسکان نيوز: علی موسوی، سرپرست کاوش‌های جامع باستانشناسی در پاسارگاد امروز «چهارشنبه»با اعلام این خبر گفت: محوطه باستانی پاسارگاد نخستین و کهن‌ترین سکونتگاه سلطنتی سلسله هخامنشی در فارس است که تاریخ بنیان آن به دوره فرمانروایی کوروش بزرگ در نیمه قرن ششم پیش از میلاد می‌رسد.

او با اشاره به این نکته که  محوطه میراث جهانی  پاسارگاد در محلی به نام دشت مرغاب در۱۳۰ کیلومتری شمال شیراز، نزدیک به سرحدات شمالی استان فارس واقع شده است، گفت: در مجموع بیش از پنجاه اثر تاریخی در محوطه میراث جهانی پاسارگاد و پیرامون آن قرار دارد که شامل بقایا سکونتگاه‌های پیش از تاریخی تا استقرارگاه‌های اسلامی در سده‌های ششم و هفتم هجری است.

او گفت: طرح جامع کاوش‌های باستانشناسی در محوطه پاسارگاد با هدف مطالعۀ فراگیر آثار باستانی از دوران پیش از تاریخ تا سده‌های هفتم و هشتم هجری به مدت پنج سال پیش‌بینی  شده است.


موسوی با اشاره به این نکته که بنا معروف به زندان سلیمان شامل بقایا دیواری به بلندی ۱۴ متر است که در شمال محدوده کاخ‌ها واقع شده، گفت: این دیوار در اصل باقی مانده یک برج سنگی چهار ضلعی مسقف بوده که بر اثر استفاده از سنگ‌های آن در ساخت‌وسازهای متاخر به این شکل در آمده است.

او با مقایسه این برج سنگی با بنا مشابه دیگری موسوم به کعبه زرتشت در نقش رستم، گفت: هردو این ساختمان‌ها بسیار شبیه به هم بوده و شاید کاربرد یکسانی نیز داشته‌اند هرچند که هنوز کاربرد دقیق آن‌ها نامعلوم است.

وی اظهار کرد: کاوش‌های فصل سوم در محدوده برج سنگی ویران در ادامه کاوش‌های سال‌های قبل به منظور روشن ساختن نقشه و جزئیات معماری بنا شروع شد.
 
مرجع: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.