نامه انجمن صنفی مهندسان ساختمان به حامد مظاهریان:

با تغییر اشخاص مشکل نظام مهندسی برطرف نمی‌شود/ لزوم تغییر در رویکرد صنفی

با تغییر اشخاص مشکل نظام مهندسی برطرف نمی‌شود/ لزوم تغییر در رویکرد صنفی
انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان در نامه‌ای به حامد مظاهریان تاکید کرد : مشکل سازمان نظام مهندسی ساختمان به عنوان یک نهاد تخصصی با تغییر اشخاص و جایگزینی افراد دیگر برطرف نمی‌شود و باید رویکرد حرفه‌ای تغییر کند تا سازمان در مسیر اصلی و حرفه‌ای خودش قرار بگیرد. تحلیل سطحی از مشکلات پیش آمده، نتیجه‌گیری عجولانه بدون در نظر گرفتن نظر اعضا سازمان، مطالبات انباشته شده جامعه مهندسان و بدون توجه به پیشینه چنین مسائلی در سازمان نمی‌توان نتیجه مطلوب بدست آورد. ارائه نظرات علمی، سیستماتیک و مهندسی راهکار مناسب برای رفع مشکلات سازمان نظام مهندسی ساختمان است.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۱:۴۴
کد مطلب: ۱۲۱۷۷
Share
به گزارش اسکان نيوز، انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان در آستانه انتخابات هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها در نامه‌ای به حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با این وزارتخانه اعلام کرد:  اجرا بوروکراسی اداری تنها باعث اتلاف وقت و البته بی‌احترامی به شان حرفه‌ای مهندسان با سابقه و خوشنام است،  با توجه به این‌که تمامی اطلاعات مورد نیاز از مهندسان در مراجع مربوطه وجود دارد،  وزارت راه و شهرسازی می‌تواند با استعلام از سازمان نظام مهندسی ساختمان، مراجع قضایی و البته خوداظهاری به اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشد و در صورت بروز تخلف اقدامات لازم و قانونی را صورت دهد. روش نادرست دریافت مدارک «کپی برابر» اصل و فرستادن تمام مهندسان به پزشکی قانونی به جای خوداظهاری و پیگرد متخلفان، شبیه روش‌های بگیرد و ببند است.

برخی تغییر مسیرها در امور حرفه‌ای- مهندسی ساختمان کشور، دور شدن از اهداف اعتلایی و حرفه‌ای  و توجه به اولویت‌های اداری و مالی که به کیان مهندسی و این سازمان مردم نهاد لطمه زده از همان آغاز تشکیل سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح و مورد نظر و بعضا مناقشه بزرگان و پیشکسوتان حرفه بوده است اما برخلاف اظهار نظر موجود در نظام‌نامه انتخابات این دوره، برای رفع معضلات موجود هنوز نتیجه‌گیری جامع و مورد قبول به‌دست نیامده است.

 تا به امروز بی‌توجهی به امور حرفه‌ای و وقوع باندبازی و فسادهای مالی عامل اصلی انحراف سازمان نظام مهندسی ساختمان از مسیر تخصصی و  اهداف اصلی  این سازمان بوده است.

باید توجه داشت که مشکل این نهاد تخصصی با تغییر اشخاص و جایگزینی افراد دیگر برطرف نمی‌شود  و باید رویکرد صنفی تغییر کرده تا  کار به روال مطلوب باز گردد. لذا این تحلیل سطحی از مشکل پیش آمده و نتیجه‌گیری عجولانه بدون در نظر گرفتن نظر اعضا سازمان و مطالبات انباشته ایشان و بدون توجه به پیشینه چنین مسائلی در سازمان نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. باید مسائل را علمی، سیستماتیک و مهندسی بررسی کرد.

به گزارش اسکان نيوز،  در ادامه این نامه آمده است: با اشاره تبصره 2 ماده 13 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ، وزارت مسکن و شهرسازی را تنها مجاز به برگزاری اولین دوره انتخابات هیات مدیره می‌داند. به نظر شما آیا در شش دوره گذشته به این ماده عمل شده است؟ چرا این رویه همچنان ادامه دارد؟ به نظر شما وقتی نهاد متولی قانون خود بعضا بی‌اعتنا به قانون عمل کرده و هیچ انتقاد و پند و نصیحتی را نمی پذیرد، آیا می‌شود دیگران را با بگیر و ببند مجبور به رعایت قانون کرد؟

در پایان تاکید می‌شود که انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان ، حساسیت وتوجه مقامات وزارت راه و شهرسازی به کج روی‌های مدیران سازمان و تلاش برای اصلاح امور را به فال نیک گرفته ، آمادگی خود را برای همکاری همه جانبه در این زمینه اعلام می‌کند؛ اما به گمان ما برای حل مشکل، نخست باید شناخت درستی از مساله و علل پدید آمدن چنین دشواری‌هایی داشته باشیم و با تحلیل درست و شناخت عوامل تاثیرگذار به جست‌وجوی راه حل برخیزیم.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.