مشهد قبرستان آثار تاریخی شده است

بی‌توجهی مسئولان خراسان رضوی به تخریب مهدیه «عابدزاده» / ساخت عین‌به‌عین بنا کلاهی بر سر معترضان

بی‌توجهی مسئولان خراسان رضوی به تخریب مهدیه «عابدزاده» / ساخت عین‌به‌عین بنا کلاهی بر سر معترضان
در حالی که بنا مذهبی «عابدزاده» به عنوان اولین مکان جشن‌های مذهبی در کشور به تلی از خاک تبدیل شده و فعالان و دوستداران میراث فرهنگی نسبت به این بی‌توجهی اعتراض داشته‌اند؛ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی تا زمان تخریب ( سال 94) از وجود این بنا هیچ اطلاعی نداشته و از آن زمان قول ثبت ملی و بازسازی عین‎‌به‌عین این بنا را داده که البته تا کنون هیچکدام از این قول‌ها اجرایی نشده است.
سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۲:۴۷
کد مطلب: ۱۲۱۷۱
Share
به گزارش خبرنگار اسکان نيوز در مشهد، مهدیه «عابدزاده» به عنوان  اولین مکان جشن‌های مذهبی در کشور به تلی از خاک تیدبل شده، این بنا در سال 94  توسط جامعه‌المصطفی تخریب شد.

مهدیه «عابدزاده» به عنوان یکی از بناهای پر سروصدا  و با توجه به  کالبد فرهنگی – مذهبیِ خاص، همواره مورد احترام مردم محله مخصوصا کسبه است و از آن‌جا که مرحوم عابدزاده یکی از بازاریان با نفوذ و سرشناس بوده همواره در این مهدیه برنامه‌های مذهبی،  سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی انجام می‌شده است. نخستین بنایی که در آن دعای ندبه به صورت دسته جمعی قرائت شد و نخستین مدرسه علمیه شبانه کشور برای بازاریان، نقاشی‌های دیواری حاشیه‌ای این مهدیه،‌ نخستین جایی که هفت شعر عشق و یا هفت قبله تشیع شامل مکه، مدینه، نجف، کربلا، کاظمین، سامرا و مشهد را به صورت نقاشی بر دیوارهای آن منقش کردند چگونه دوباره می‌تواند اولین باشد هر چند عین به‌عین... سر خودمان را کلاه نگذاریم.
 
به گفته علی کهن،  مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه 3، چهار سال پیش جامعه‌المصطفی با هدف احداث ساختمانی جدید به صورت خودسرانه مهدیه عابدزاده را تخریب کرد ولی به دلیل نداشتن پروانه ساخت،  شهرداری مانع ساخت‌وساز شد.

گرچه که گفته شده این بنا هبه بوده و نباید تغییر شکل می‌داده؛ اما جامعه‌المصطفی ضمن خودداری از مصاحبه،  لابه‌لای حرف‌هایی که نمی‌خواهد رسانه‌ای شود، می‌گوید: این بنا را خریداری کرده است.

به گفته کهن، کار تخریب جامعه‌المصطفی به کمیسیون عالی شهرسازی و معماری  رسید  و این کمیسیون هم ساخت آن را منوط به تایید میراث فرهنگی کرد. میراث فرهنگی هم شرط بازسازی آن را ساخت عین به‌عین آن در چند متر جلوتر عنوان کرد که هنوز هم در کش‌وقوس نقشه‌های عین به‌عین  هستند.

تعلق خاطر مردم به مهدیه «عابدزاده»

به گفته  وفا ثابتی،  مدیر پایگاه میراث فرهنگی بافت تاریخی پیرامون حرم، این بنا بیشتر کارکرد هویتی داشته و مردم به آن تعلق خاطر دارند و احیا دوباره آن صرفا به همین دلیل است.  در تایید این قضیه می‌توان به تاریخ ساخت این بنا اشاره کرد که به سال 1325 بر می‌گردد یعنی 72 سال پیش. از این رو این بنا حتی قدمت 100 ساله هم ندارد که یک بنا تاریخی محسوب شود.

ثابتی با تاکید بر این‌که  بنا ارزش تاریخی ندارد ولی هویت بخشی آن همچنان پا برجاست، گفت: مهدیه «عابدزاده»  به اضافه سایر بناهایی که مرحوم عابدزاده ساخته در قالب پرونده‌ای کلی در دست اقدام است تا به ثبت میراث فرهنگی برسد.

ثابتی ضمن انتقاد از این‌که این بنا همچنان در دست اقدام برای ثبت ملی است، تصریح کرد:  تا وقتی این بناها به ثبت ملی نرسند تحت حمایت قانون واقع نمی‌شوند  و دور از ذهن نیست یکی از همین روزها تخریب سایر مدارس عابدزاده مانند مدرسه عسگریه و جوادیه و مهدیه و... هم روی خط خبرها برود.

اما  رضا سلیمان‌نوری، یکی از پژوهشگران خراسان‌شناسی نیز اشاره می‌کند که این مهدیه نخستین مهدیه کشور بوده است.

با یک جستجو در شبکه‌های اجتماعی می‌توان دید که از سال 95 تا کنون هیچ مسئولی در مورد وضعیت این بنا حرف تازه‌ای نزده و آن‌چه امروز گفته می‌شود حرف‌هایی است که سال 95 هم در رسانه‌های مجازی منتشر شده اما همچنان مهدیه «عابدزاده» روی نقطه "تخریب" درجا زده است.


از سوی دیگر  زبان نوروزیان،  فرماندار وقت در تاریخ 3/11/95 به ایرنا می‌گوید: اداره کل میراث فرهنگی تا قبل از آن تاریخ (زمان تخریب) در سال 94 اطلاعی از وجود این بنا نداشته!!!

حالا ساخت عین به‌عین یک بنا چون مهدیه «عابدزاده» اگر چه ظاهرا جبران مافات بوده اما در واقع کلاهی است که  می‌خواهند بر  سر معترضان بگذارند. در حالی‌که تصمیم‌گیرندگان خودشان هم می‌دانند ساخت دوباره آن به همان شکل نه ممکن است و نه آن هویت را به بنا می‌دهد.


 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.