انجام مرمت و بازسازی ۵۰ بنا شاخص گیلان

انجام مرمت و بازسازی ۵۰ بنا شاخص گیلان
سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان گیلان از مرمت و بازسازی ۵۰ بنای تاریخی و شاخص گیلان خبر داد.
دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب: ۱۱۹۴۱
Share
اسکان نيوز: ولی جهانی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان گیلان  با بیان این‌که در راستای مرمت و ساماندهی آثار تاریخی با اعتبارات استانی و ملی ۵۰ ساختمان تاریخی در سال ۹۷ بازسازی می‌شود، گفت: با توجه به این‌که مصالح ساختمانی اکثرا بناهای تاریخی از نوع سنتی و اغلب چوب هستند، رطوبت در طول زمان به بناها آسیب وارد کرده و بی شک مرمت این آثار تاریخی یکی از اولویت‌های معاونت میراث فرهنگی استان گیلان است.

وی افزود: تنوع آثار تاریخی در استان گیلان و پراکندگی بناهای تاریخی باعث شده تا برای هر شهرستان پروژه‌ای خاص تعریف شود. این بناها با کاربری‌هایی مانند بقعه، منزل مسکونی، حمام، مسجد، مدرسه اداره، موزه و غیره بوده و احداث موزه و سایت موزه مارلیک در شهرستان رودبار نیز در دست اقدام است.

او برنامه حفاظت و مرمت آثار تاریخی ارزشمند را امری ضروری و مستمر دانست و بیان کرد: با صیانت از میراث فرهنگی استان زمینه رونق گردشگری و آشنایی گردشگران و نسل‌های بعدی از فرهنگ و تمدن سرزمین گیلان به خوبی فراهم شود.

او تاکید کرد: پیمانکاران مرمت این بناهای تاریخی از طریق سامانه الکترونیکی تدارکات دولت مشخص شده است که مقرر شده بخشی از هزینه‌کرد مرمت بناها از طریق اوراق و بخشی دیگر از طریق وجه نقد پرداخت شود.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.