ساماندهی و مرمت چاه‌خانه باغستان سنتی قزوین

ساماندهی و مرمت چاه‌خانه باغستان سنتی قزوین
به دنبال اجرا پروژه‌های مرمتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین برای حفاظت و نگهداری از مواریث ارزشمند تاریخی – فرهنگی، ساماندهی و مرمت یکی از چاهخانه های باغستان سنتی قزوین واقع در محل میان سامان لوته آغاز شد.
يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۱۷
کد مطلب: ۱۱۹۰۰
Share
اسکان نيوز: محمدعلی حضرتی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ضمن اعلام این خبر، چاه‌خانه‌ها را یکی از عناصر فیزیکی ونمادهای هویت ساز باغات سنتی قزوین خواند و گفت: باغستان سنتی قزوین که در واقع بخش مهمی از هویت تاریخی و فرهنگی مردم قزوین را شامل می‌شود به لحاظ سیستم آبیاری،گونه‌های مقاوم گیاهی، ژن‌های منحصر به فرد و پیشینه تاریخی دارای ویژگی‌های خاص است و وجود بنایی با عنوان "چاه‌خانه" در داخل این باغات با شاخص‌های ویژه که به لحاظ کاربری و تامین نیازهای باغدار و باغستان داشته، جزو میراث ارزشمند معماری سازگار با اقلیم طبیعی است که ساماندهی و احیای آنها علاوه بر حفظ این واحدهای معماری بومی موجب تقویت نظام سنتی در حفاظت از باغستان شده و زمینه را برای حضور و استفاده مجدد باغداران فراهم خواهد کرد.

حضرتی قدمت بنا چاه‌خانه‌های فعلی را متعلق به دوره صفوی تا پهلوی دانست و اظهار کرد: از حدود 300 تا 400 چاه‌خانه‌ای که در باغات سنتی پیرامون شهر قزوین وجود داشته، در حال حاضر کمتر از یک دهم آن باقی مانده و مابقی به طور کامل تخریب یا نیمه ویران شده‌اند که با توجه به خطر نابودی کامل این بناهای ارزشمند تاریخی، طرح مرمت و باززنده سازی تعداد اندک باقی مانده در دستور کار این اداره کل قرار گرفته و مرمت چاه‌خانه محل میان سامان" لوته "معروف به "چاه‌خانه وسط" واقع در جنوب راه آهن قزوین که همچنان با کاربری قدیم خود فعالیت دارد، از اوایل تیر ماه سال جاری آغاز شد.

وی در خصوص روند مرمت این بنا تاریخی افزود: در طرح ساماندهی و مرمت این بنا اقدام‌های مرمتی چون دوخت و دوز ترک‌های جداره‌ها، استحکام بخشی تویزه‌های فرسوده، هره‌چینی بام، تسطیح و شیب بندی بام، آجر فرش بام، پاکسازی جداره‌های داخلی چاه‌خانه، آجر فرش کف و ساماندهی محوطه چاه‌خانه تحت نظارت کارشناسی مهندس مهران یعقوبی و با هزینه 450 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی این اداره کل در حال انجام است.

شایان ذکر است: چاه‌خانه‌ها در طول سده‌ها پناهگاه باغداران بوده و نمایانگر الگو اصیلی از ارتباط بین انسان، طبیعت و معماری می‌باشند و هر چاه‌خانه به نام همان محل يا نام سازندة آن شناخته مي‌شود. بنای چاه‌خانه‌ها معمولا از آجر و ملات خشت و گل ساخته شدند. اين بناها اطاقي به ابعاد ۴ X ۴ و ارتفاع حدود ۳ متر دارند كه داراي ديوارهاي پهن و طاق ضربي هستند. چاه‌خانه‌ها داراي هواكش، شومينه و راه پله بوده و چاه‌خانه‌هاي قديمي فاقد درب و داراي كتيبه‌اي كه نام چاه‌خانه و سال ساخت در آن ذكر شده می‌باشند.

فضا چاه‌خانه به عنوان استراحتگاه مشترک باغبانان و محل انبار وسايل آنان بوده و در زمان آبياري و به خصوص در فصل محصول براي حفاظت از محصولات باغي استفاده می‌شده است.
 
 
مرجع: میراث فرهنگی قزوین

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.