معاون اداره کل میراث فرهنگی اردبیل:

خانه تاریخی «مناف‌زاده» در اردبیل مرمت و احیا می‌شود

خانه تاریخی «مناف‌زاده» در اردبیل مرمت و احیا می‌شود
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از مرمت و احیا خانه تاریخی مناف‌زاده در این استان خبر داد.
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۴۶
کد مطلب: ۱۱۳۸۰
Share
اسکان نيوز: منصور عالیقدری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ظهر پنج شنبه با اعلام این خبر،  تصریح کرد: تاکنون کانال تنفس بنا، آجر فرش کف محوطه حیاط و گچ‌کاری داخل طاق‌نماها انجام شده است.

او افزود: با توجه به اهمیت تاریخی این بنا و رویکرد اداره کل در استفاده بهینه از فضای خانه های  تاریخی رنگ آمیزی درب و پنجره‌های چوبی نیز در دست اقدام است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: این بنا در سال 1350 ه.ق توسط حاج محمدعلی معمار ساخته شده است؛ مالک اصلی بنا حاج حسینقلی صادقین بوده است.

او اضافه کرد: در سال 1354 ه.ش بنا توسط خانواده منافزاده خریداری شده و در سال 1380 ه.ش به حوزه هنری اردبیل واگذار شد.

عالیقدری متذکر شد: خانه منافزاده در مرکز محوطه‌ای باغ مانند به صورت منفرد واقع شده که به دلیل اختلاف سطح حدود دو متر در محوطه، بنا در نمای جنوبی یک طبقه و در نما شمالی دو طبقه به نظر می‌آید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تاکید کرد: اختلاف سطح موجود در محوطه، با  پله بین دو بخش حل شده است؛ محوطه دارای باغچه‌های بزرگی با درخت‌های قدیمی و یک حوض مستطیلی است.

عالیقدری اضافه کرد: بنای موجود در حال حاضر به عنوان ساختمان اداری در اختیار حوزه هنری استان اردبیل است.
مرجع: میراث فرهنگی اردبیل

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.