شعارنویسی بر روی اثر ثبت ملی ساختمان شهرداری رشت/ واکنش مسئولان به این اقدام خودسرانه

شعارنویسی بر روی اثر ثبت ملی ساختمان شهرداری رشت/  واکنش مسئولان به این اقدام خودسرانه
در ساعات پایانی شب دوشنبه ۱۴خرداد پیاده‌راه فرهنگی و میدان شهرداری رشت ناگهان جولانگاه تعدادی موتورسوار و افراد ناشناسی شد که به ساختمان تاریخی شهرداری هجوم برده و با اسپری رنگ مشکی به شعارنویسی روی این بنای تاریخی پرداختند.
پنجشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۴:۱۱
کد مطلب: ۱۱۱۴۳
Share
اسکان نيوز: بر اساس آن‌چه یک شاهد عینی حاضر در محل حادثه گفت: این افراد در صحبت ها و فریادهایشان نسبت به آن‌چه سیاهپوش نکردن ساختمان شهرداری در ایام رحلت امام خمینی(ره) و شب های قدر دانسته اند، نسبت به سیاهپوش کردن و شعارنویسی روی نما سفید این بنای تاریخی اقدام کرده‌اند.

تاخیر شهرداری در انجام وظایف محوله، علت اتفاقات اخیر

در همین رابطه علیرضا انصاری، معاون سیاسی فرمانداری رشت ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته توسط فرمانداری رشت به گیل نگاه گفت: متناسب با این ایام جلسات متعددی در فرمانداری رشت صورت گرفت و بر اساس تقسیم کاری که صورت گرفت بنا شد تا هر کدام از نهادها مسئولیت‌هایی را برای اجرای در سیما و منظر شهری به عهده بگیرند اما تاخیر زمانی در اجرا فضاسازی ساختمان شهرداری رشت موجب به وجود آمدن اعتراضاتی شد که خوشبختانه اکنون با دستور مستقیم فرماندار شهرستان رشت کار فضاسازی به پایان رسیده و پارچه‌های سیاه بر بخش هایی از ساختمان شهرداری نصب شده است.

اگر واقعا دغدغه داشتند کافی بود تذکر بدهند

او در ادامه در پاسخ به این سئوال که چرا فرمانداری رشت و سایر نهادهای زیرمجموعه به مسئله تخریب ساختمان شهرداری ورود نکرده‌اند، گفت: آقایانی که دست به چنین اقدامی زدند اگر واقعا دغدغه این بحث را داشتند کافی بود تذکری به مسئولان شهرداری می‌دادند و طبیعتا اعتراض و دغدغه آن‌ها مورد توجه مسئولان مربوطه در شهرداری رشت قرار می‌گرفت.

انصاری در ادامه ضمن پاسخ به این سئوال که چرا با وجود غیرقانونی بودن این اقدام، از سوی هیچ نهادی، حتی نگهبانان ساختمان شهرداری و نیروی انتظامی مقابله‌ای صورت نگرفته است، گفت: چگونگی این قضیه در دست بررسی است تا ببینیم که چگونه اقدام به شعارنویسی کرده‌اند. معاون سیاسی فرمانداری رشت همچنین گفت: در کلیت این قضیه نمی‌شود پدیرفت که هرکسی فعلی را درست تشخیص داد آن را به انجام برساند و طبیعتا اگر در نهادهای مربوطه غیرقانونی بودن این اقدام ثابت شود حتما مورد پیگیری قضایی قرار خواهد گرفت.کاخ شهرداری رشت یا عمارت شهرداری رشت ساختمانی است که بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ خورشیدی به دستور ادارهٔ بلدیه رشت، در ضلع غربی میدان شهرداری در شهر رشت با الهام از معماری سن پترزبورگ توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی مقیم رشت ساخته شد و از آن زمان تاکنون به عنوان ساختمان شهرداری رشت مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

واکنش شهردار رشت

همچنین مسعود نصرتی، شهردار رشت نیز با غیرموجه دانستن این اقدام گفت: اقدام صورت گرفته اصلا قابل قبول و فرهنگی نیست. نصرتی افزود: شهر رشت مسائل و مشکلات عمده ای دارد که باید با همدلی و تلاش بی وقفه به فکر پیگیری و حل آنها باشیم و نباید وقت خود را درگیر مسائلی این چنین کنیم.

ماجرا درگیری عضو شورا و رمزگشایی از یک نامه سرگشاده

از طرف دیگر، شب گذشته همچنین خبری در برخی رسانه ها منتشر شد که حکایت از درگیری مشاور یکی از سازمان‌های شهرداری رشت با یک عضو شورا شهر داشت، به گفته این سایت خبری «این اتفاق در شرایطی رخ داد که عضو شورای شهر رشت به وضعیت مناسب‌سازی شهر در لیالی قدر و ایام رحلت امام خمینی (ره) و عدم سیاه پوش شدن شهر توسط شهرداری معترض شد.»

اگرچه این خبر مبهم بود اما ساعاتی بعد کامران کاشفی، از مشاوران سازمان‌های تابعه شهرداری با انتشار نامه‌ای سرگشاده در فضا مجازی خطاب به محمدحسن علیپور، عضو شورا شهر رشت، به طور غیرمستقیم خبر فوق را تایید و جزئیات آن را تشریح کرد.

کاشفی در بخشی از این نامه آورده است: لحظاتی از آغاز سیاهپوش شدن پیاده راه نگذشته بود که شما به دور از رعایت شان و شخصیت اعضای خدوم و محترم شورا و شهردار و برخی مدیران و کارکنان شریف شهرداری را با صدایِ بلند و فریاد مورد اهانت قرار دادید و مدام در حرفهایتان گفتید که از طرف مسوولین عالی رتبه سپاه محترم قدس گیلان و امام جمعه محترم و معزز شهرستان رشت تحت فشار هستید که پس از تحقیق و بررسی توسط این اشخاص حقوقی این موضوع کاملا تکذیب شد.

کاشفی در ادامه نکاتی را ذکر می‌کند که به نظر می‌رسد بی ارتباط با موضوع تخریب ساختمان شهرداری رشت نیست: اعتراض من به شما صرفا جهت رعایت احترام در کلامتان بود که به بنده توهین نموده و به سمتم حمله ور شدید. با حرکت کودکانه و بدون تدبیر و احساسی شما در شب گذشته بهانه ای برای شبکه هایِ مجازی معاند با نظام بوجود آمد تا در فضای مجازی با نوشتن توئیتهایِ مختلف که از امروز آغاز گردیده بار دیگر حقارتشان بیش از پیش به چشم بیاید.

به نظر می‌رسد اشاره کاشفی به واکنش های متعدد کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به تصاویر منتشر شده از شعارنویسی روی بنای ساختمان شهرداری است.شعارنویسی عده ای در پایان شب ۱۴ خرداد بر روی اثر ثبت ملی کاخ شهرداری رشت

سخنان مبهم علیپور

محمدحسن علیپور، عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در گفت‌وگویی کوتاه  ضمن پرهیز از ارائه توضیحات نسبت به درگیری با کاشفی، ارائه توضیحات راجع به این ماجرا را به صحن شورای شهر موکول کرد. علیپور همچنین با ابراز بی اطلاعی کامل از شعارنویسی روی ساختمان شهرداری رشت گفت: اگر چنین اتفاقی افتاده است حتما باید پیگیری کنیم، در اولین فرصت از همکاران اطلاعات لازم را خواهم گرفت تا مشخص شود چگونه این شعارنویسی‌ها رخ داده است.

رفتار همکار ما، مساله را پیچیده کرد/ از مردم عذرخواهی می‌کنیم

محمدحسن عاقل‌منش، رئیس کمیسیون فرهنگی شورا شهر رشت نیز درخصوص وقایع شب گذشته گفت: در چندسال اخیر طبق مصوبه‌ای که از سوی سازمان میراث فرهنگی به شهرداری رشت ابلاغ شده است، مقرر شده که ساختمان‌ شهرداری که ثبت ملی است، کمتر به وسیله المان‌های مختلف آذین شود و به جای آن در سایر نواحی پیاده راه فرهنگی قرار دادن المان‌های مناسبتی در دستورکار قرار بگیرد.

عاقل‌منش همچنین افزود: اگر هم اعتراضی مطرح است باید آن را با زبان گفت‌وگو حل کنیم و چه دلیلی دارد که با انجام این قبیل اقدامات قهرآمیز چهره فرهنگی مردم و شهر رشت را خراب کنیم.

عاقل‌منش که در زمان وقوع حادثه در ساختمان شهرداری حضور داشته، در توضیح اتفاق دیشب گفت: ما ساعت حوالی ۱۱ در ساختمان شهرداری بودیم و تا مطلع شدیم که ماجرا از چه قرار است. سعی کردیم که با وساطت ماجرا را پایان دهیم اما متاسفانه تا پایین رسیدیم این‌ها شعارها را نوشته بودند. او همچنین افزود: متاسفانه یکی از همکاران ما به عنوان عضو شورا به جای آن که در این طرف معادله قرار بگیرد و خود را از طرف شورا بداند و از اقدامات آن دفاع کند، در نقطه مقابل ما ایستاد و با هیجانی کردن معترضان مسئله را پیچیده کرد.نبض خبر هم از واکنش مسوولان مختلف و رد و بدل شدن یادداشت هایی بین آنها در رشت خبر می دهد

او افزود: قصوری در حوزه روابط عمومی شهرداری رخ داده که باعث شده زمان بندی تبلیغات و فضاسازی اندکی به تاخیر بیفتد اما این که ما بخواهیم زبان خود را به گونه دیگر به روی این اتفاق باز کنیم شایسته فرهنگ ما نیست؛ کارها طبق برنامه ریزی درحال انجام بود و پیمانکار درحال نصب پارچه‌ها و بنرها بود اما متاسفانه در حین این اقدامات، ناگهان این واکنش ها صورت گرفت.

عاقل‌منش اضافه کرد: این مسئله هم حتماً باید مورد بررسی قرار بگیرد که چرا کادر حفاظتی ساختمان شهرداری و نیروی انتظامی در مقابل چنین اقدام خودسرانه‌ای ایستادگی نکردند.

عضو شورا شهر رشت با اظهار تأسف از وقوع چنین اتفاقی گفت: از همه مردم رشت عذرخواهی می‌کنم.

پیگیری و تماس‌های مکرر خبرنگار گیل نگاه با امیرحسین علوی، رئیس و فاطمه شیرزاد سخنگو شورا شهر رشت تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

ساختمان تاریخی شهرداری رشت که از سال ۱۳۶۵ به عنوان اثر ملی ثبت میراثی شده است از مهمترین اماکن گردشگری و یکی از نمادهای بصری گیلان محسوب می شود. بلافاصله پس از شعارنویسی ها، دیوارها به طور موقت توسط شهرداری رشت رنگ آمیزی و شعارها پاکسازی شد.
 
مرجع: گیل نگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.