عضو گروه شهرسازی جامعه مهندسان:

تحلیل اشتباه باعث سیاست‌گذاری‌های اشتباه می‌شود

تحلیل اشتباه باعث سیاست‌گذاری‌های اشتباه می‌شود
گرچه در دو بازار فنی و اجرایی و نظام مهندسی ساختمان باید اصلاحاتی انجام شود اما این اصلاحات هم نمی‌تواند در ایجاد بنگاه‌های بزرگ مقیاس تاثیری داشته باشد؛ سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان در بخش‌های مختلف باید در گام اول جهت‌گیری اقتصادی کشور درست شود. تحلیل اشتباه سیاست‌گذاری‌های اشتباه را درپی دارد و نتیجه درست حاصل نمی‌شود.
شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب: ۱۱۱۳۶
Share
لیلا حسینی: مهرداد هاشم‌زاده‌همایونی، عضو گروه شهرسازی جامعه مهندسان کشور در گفت‌وگو با اسکان نيوز با تایید عدم شکل‌گیری بنگاه‌های بزرگ مقیاس در ایران، گفت: ایران دارای پیشنیه قوی بوده و می‌توانست وضعیتی بهتر از این داشته باشد اما این عقب‌ماندگی دلایل بسیار عمیقی دارد و بحث‌های همچون وجود دو بازار نظام فنی واجرایی و نظام مهندسی ساختمان و ضعف سیستم آموزشی  در لایه‌های آخر قرار دارد.

 هاشم‌زاده‌همایونی ضمن اشاره به فعالیت نظام آموزشی در طی 30 سال اخیر، اظهار کرد: نظام آموزشی در طی این سال‌ها از نهادی که باید نیروی فنی و تخصصی پرورش دهد به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده؛ نظام آموزشی ناکارآمد است واین ناکارآمدی روزبه‌روز افزایش می‌یابد که علت آن هم سیاست‌گذاری‌های کلان در کشور بوده.

عضو گروه شهرسازی جامعه مهندسان کشور بر این باور است که ضعف در حوزه تولید چه در بخش فنی و مهندسی و چه در دیگر بخش‌ها دلایل بسیار عمیقی دارد؛ در طی 10 سال اخیر دو بخش تجارت و مستقلات در حوزه اقتصادی  مسیر اشتباهی را در پیش گرفته و مانع رشد نیروهای مولد و  توسعه کشور شده است. بخش تجارت کلا تولید را نابود کرده و بخش مستقلات اساسا به نیروی فنی به آن معنا احتیاجی ندارد.

هاشم‌زاده‌همایونی ضمن اشاره به این‌که سرمایه‌داری مستقلات تنها به ارزش افزوده زمین نگاه دارد، تصریح کرد: در حقیقت سرمایه‌دار مستقلات به دنبال کسب حداکثر ارزش افزوده از زمین است. علاوه بر آن دو بخش تجارت و مستقلات عمدتا دست نیروهای نظامی و امنیتی قرار دارد و در اصل ارگان‌های نیمه‌دولتی و نیمه‌خصوصی کار می‌کند. از انواع و اقسام بنیادها همانند بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، آستان قدس و نیروهای نظامی امنیتی حضور در دوبخش تجارت و مستقلات پررنگ دارند و اجازه رشد به نیروهای مولد و مهندسی جامعه نمی‌دهند.

هاشم‌زاده‌همایونی دو بازار فنی و اجرایی و نظام مهندسی ساختمان را نیازمند انجام اصلاحات دانست و گفت: این اصلاحات هم نمی‌تواند در ایجاد بنگاه‌های بزرگ مقایس تاثیری داشته باشد؛ در گام اول باید جهت‌گیری اقتصادی کشور درست شود. تحلیل اشتباه باعث سیاست‌گذاری‌های اشتباه می‌شود و نتیجه درست حاصل نمی‌شود.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.