منوچهر ملکیانی‌فرد:

فساد زیادی در اجرا ساخت‌وساز وجود دارد/ کار را به دست کاردان نمی‌دهند

فساد زیادی در اجرا ساخت‌وساز وجود دارد/ کار را به دست کاردان نمی‌دهند
عضو هیات مدیره سندیکا شرکت‌های ساختمانی معتقد است در صورتی که کار اجرا با حضور مهندس و متخصص انجام نشود، هیچ نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت و در حال حاضر بزرگترین ضعف صنعت ساختمان کشور در بخش اجرا است، چرا که غیرمهندسان مرحله اجرا را در دست دارند. کشور در ساخت‌وسازها غیرعمرانی و بخش خصوص شدیدا ضعف داشته و فاقد کیفیت است.
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: ۱۱۱۳۵
Share
منوچهر ملکیانی‌فرد، عضو هیات مدیره سندیکا شرکت‌های ساختمانی در گفت‌وگو با اسکان نيوز ضمن گلایه از عدم کیفیت ساخت‌وسازهایی که به صورت آزاد انجام می‌شود، اظهار کرد: حتی بسیاری از ساخت‌وسازهایی که تحت نظارت سازمان نظام مهندسی ساختمان هم ساخته می‌شود فاقد کیفیت هستند.

ملکیانی‌فرد با تاکید بر خود اتکا بودن ایران در بخش فنی و مهندسی، گفت: ایران در بخش مهندسی هیچ نیاز به دانش کشورهای خارجی ندارد و آن‌چه را که آن‌ها می‌دانند مهندسان متخصص ایران هم به آن واقف هستند؛ اما حداکثر عمر ساختمان‌های کشور 30 سال و در کشورهای دیگر با همین دانش ساختمان‌ها چند صد سال عمر می‌کند البته نباید فراموش کرد که در ایران هم ساختمان‌های با کیفیت همانند کتابخانه ملی ایران ساخته شده است.

عضو هیات مدیره سندیکا شرکت‌های ساختمانی در ادامه افزود: در پروژه‌هایی که نظارت‌های درست و مهندسان و متخصصان حضور داشتند ساختمان‌های با کیفیت تولید شده است. لذا گناه ما بیشتر است چون می‌دانیم و انجام نمی‌دهیم.

وی با اشاره به این‌که ساختمان باید مامن و پناهگاه خانواده باشد در حالی که تبدیل به قبرستانشان شده، گفت: مسکن مهر در یک زلزله بر سر همه خراب می‌شود و این باعث شرمندگی است، آیا ما نمی‌توانیم ساختمان‌هایی بسازیم که با هر درجه از ریشتر مقاومت کند؟

 علم مهندسی در بین متخصصان وجود دارد اما متاسفانه وقتی نرخ کار را به درستی تعیین و پرداخت نمی‌کنند و کار را به دست کاردان نمی‌دهند، فساد زیاد در اجرا کار ایجاد می‌شود و نتیجه آن وضعیت فعلی است که وزیر راه و شهرسازی هم از آن گلایه‌مند بوده است.

ملکیانی‌فرد ضعف در سیستم آموزشی را بسیار زیاد دانست و تاکید کرد:  فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های فنی دانشگاه تهران تا 50 سال گذشته زیربناهای این مملکت را ساختند. زمانی راه‌سازی در ایران در اختیار شرکت‌های انگلیسی و ... بود و مهندسان ایرانی  خیلی سریع کار را از دست شرکت‌های خارجی گرفتند.

 ایران امروز در اجرا راه، تونل، سد و هیچ سازه‌ای نیاز به علم کشورهای دیگر ندارد؛ قطعا بحث آموزش بسیار جدی است.

عضو هیات مدیره سندیکا شرکت‌های ساختمانی همچنین یادآورشد: ضوابط و آیین‌نامه‌های لازم  برای اجرا کار وجود دارد. در پروسه ساخت‌وساز سه بحث طراحی، محاسبه و اجرا نقش دارند و اگر کار اجرا با حضور مهندس و متخصص انجام نشود، هیچ نتیجه‌ای درپی نخواهد داشت. بزرگترین ضعف در بخش اجرا است که در حال حاضر غیرمهندسان مرحله اجرا را در دست دارند.

وی در پاسخ به این سئوال که وجود دو بازار نظام فنی و اجرایی و بازار نظام مهندسی ساختمان تاثیری در کاهش کیفیت و عدم توانایی رقابت منطقه‌ای دارد، تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی ساختمان تا کنون در این قضیه چندان موفق نبوده اما نظام فنی و اجرایی بسیار بهتر عمل کرده، این نظام ساخت، زیربناهای کشور و ساختمان‌هایی که تخت ضوابط سازمان مدیریت تامین بودجه می‌شود، را اجرا کرده و ساختمان‌های ماندگارتر و به مراتب با عیوب کمتری اجرا کرده‌اند.

گفتنی است که ساختمانی که در آن دانش مهندسی در آن رعایت شود در همان حد در مقابل بلایا طبیعی مقاومت می‌کند. کشور در ساخت‌وسازها غیرعمرانی و بخش خصوص شدیدا ضعف داشته و فاقد کیفیت است.

به گزارش اسکان نيوز، چندی پیش عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که  پیش از این مهندسی در ایران، حداقل در منطقه قدرت رقابت تعیین‌کننده‌ای داشته است. در زمان تاسیس علم مهندسی در ایران حداقل با بغداد، بیروت، قاهره و استانبول قدرت رقابت داشتیم.  این قدرت چه به دلیل دانش مهندسی و چه به دلیل سازمان مهندسی به وجود آمده بود.

 در حال حاضر ایران با ترکیه و حتی بغداد که به‌خاطر جنگ دچار ویرانی‌های فراوانی شد، توانایی رقابت ندارد. وضعیت بیروت نیز مشابه استانبول و بغداد است، باید دید در ایران چه اتفاقی افتاده که بنگاه‌های بزرگ مقیاس که بتواند در سطح منطقه و جهان رقابت‌کنند، در کشور وجود ندارد.

 ضعف آموزش مهندسی در ایران، تعارض منافع در بازار مهندسی  و وجود دو بازار فنی و اجرایی و سازمان نظام مهندسی ساختمان از جمله علل عقب افتادگی مهندسی کشور از رقبا منطقه است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.