انتقاد متخصصان ازعدم پذیرش مسئولیت‌های قانونی شهرداری:

صحبت‌های خلاف قانون افشانی، شهردار تهران/ خطر بزرگی سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان را تهدید می‌کند

صحبت‌های خلاف قانون افشانی، شهردار تهران/ خطر بزرگی سازمان‌های نظام مهندسی  ساختمان را تهدید می‌کند
بسیاری از شهرسازان و مهندسان بر این باورند که صدور بی‌ضابطه پروانه ساختمان باعث شده که شهر تهران جنگلی از ساختمان باشد و مقصر اصلی این اتفاق را هم مدیریت شهری می‌دانند. از سوی دیگر شهردار تهران به تازگی اعلام کرده که مسئولیت کنترل ساختمان بر عهده مدیریت شهری نیست و استقبال سازمان نظام مهندسی ساختمان، شرایط گریز مسئولیت را برای شهرداری فراهم آورده؛ همچنین یکی از مدیران شهری به بهانه نداشتن امکانات بازرسی شهرداری را فارغ از انجام این مسئولیت می‌داند، ولی وظیفه کنترل را انکار نمی‌کند. اما سئوال اصلی این است که آیا شهرداری‌ها مسئولیتی در زمینه کنترل و نظارت بر عملیات ساختمانی ندارند؟
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
ساعت ۱۰:۱۳
کد مطلب: ۱۱۱۳۴
Share
  • افشانی، شهردار تهران اعلام کرده که مدیریت شهری در بحث کنترل نظارت هیچ‌گونه مداخله‌ای نخواهد داشت.
  • قانون می‌گوید: شهرداری‌ها مسئول کنترل و نظارت بوده‌اند و صدور پروانه ساختمانی مشروط به برعهده گرفتن انجام این فعل از طرف شهرداری و مرجع صدور پروانه ساختمان است.
  • یکی از متخصصان حوزه مهندسی بر این باور است که شهرداری باید نظام جامع شهرسازی را کنترل کند اما متاسفانه انجام نمی‌دهد.
  • عضو گروه شهرسازی جامعه مهندسان کشور صحبت‌های شهردار تهران را خلاف قانون دانست.
به گزارش اسکان نيوز، محمدعلی افشانی، شهردار تهران در اولین روزهای فعالیت خود بنا را بر بی‌توجهی به اجرا قانون گذاشته و در ملاقاتی با فرج‌اله رجبی، رئیس شورا مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اعلام کرده که شهرداری تهران در بحث کنترل ساختمان هیچ‌گونه مداخله‌ای نخواهد داشت که البته این امر مورد تایید برخی از تصمیم‌گیران و سیاست‌گذران جامعه مهندسی قرار گرفته است، اما  این توافقات در حالیست که بر اساس نص صریح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان شهرداری موظف به کنترل ساختمان‌ها است.

ماده 34 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان تاکید دارد که شهرداری‌ها و سایر مراجع صدور پروانه، کنترل و نظارت بر اجرا ساختمان و امور شهرسازی و همچنین مجریان ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی و عمومی، صاحبان حرفه‌های مهندسی ساختمان و شهرسازی و مالکان و کارفرمایان در شهرها، شهرک‌ها و شهرستان‌ها و سایر نقاط واقع در حوزه شمول مقررات ملی ساختمان و ضوابط و مقررات شهرسازی مکلفند که مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند و یادآوری می‌کند که عدم رعایت مقررات یاد شده و ضوابط و مقررات شهرسازی، تخلف از این قانون محسوب می‌شود.

ماده 30 همان قانون هم به شهرداری‌ها و مراجع صدور پروانه ساختمانی زمانی اجازه صدور پروانه و سایر مجوزها را داده که اولا تنها نقشه‌هایی را بپذیرند که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده پروانه اشتغال به‌کار و در حدود صلاحیت مربوطه امضا شده باشد و دوم این‌که برای انجام فعالیت‌های « کنترل و نظارت» از خدمات این اشخاص در حدود صلاحیت مربوط استفاده نمایند.

به این ترتیب علاوه بر آن‌که شهرداری‌ها را مسئول کنترل و نظارت معرفی کرده، صدور پروانه ساختمان را مشروط به  برعهده گرفتن انجام این فعل از طرف شهرداری و مرجع صدور پروانه ساختمان کرده است.

در سال 1384 در ماده اول قانون تعاریف محدوده و حریم شهرها، تصریح شد که شهرداری‌ها علاوه بر اجرا طرح‌های عمرانی از جمله احداث و توسعه معابر و تامین خدمات شهری و تاسیسات زیربنایی در چارچوب وظایف قانونی خود، « کنترل و نظارت» بر احداث هرگونه ساختمان، تاسیسات و سایر اقدامات مربوط به توسعه و عمران در داخل محدوده شهر را نیز به عهده دارند. این همان « کنترل و نظارتی» بود که مجلس در سال 1375 در ماده 30 قانون نظام مهندسی به آن اشاره و این‌‌جا تاکید مکرر کرده بود.

دو ماده اخیر روی هم حکم می‌کنند که شرط انجام عملیات ساختمانی نه تنها گرفتن اجازه یعنی پروانه ساختمانی از شهرداری است بلکه ادامه آن مستلزم نظارت و کنترل بلاوقفه مرجع صدور پروانه بر انجام عملیات مذکور است و با قطع این «کنترل و نظارت» انجام عملیات به حال تعلیق در می‌آید تا زمان برقراری مجدد این « کنترل و نظارت».

شهرداری چه چیزی را کنترل می‌کند؟

در همین رابطه یکی از کارشناسان حوزه مهندسی ضمن اشاره به این‌که شهر تهران جنگلی از ساختمان شده و  صدور پروانه ساخت، بی‌ضابطه و بدون حساب‌وکتاب انجام می‌شود، گفت:  اگر شهرداری  کیفیت ساختمان‌ها را کنترل نمی‌کند اعلام کند که چه چیزی را کنترل می‌کند.

به گزارش اسکان نيوز، منوچهر ملکیانی‌فرد، عضو هیات مدیره سندیکا شرکت‌های ساختمانی با انتقاد از این‌که  شهرداری باید نظام جامع شهرسازی را کنترل کند اما متاسفانه انجام نمی‌دهد، تاکید کرد: آیا این میزان برج‌سازی که شهر را به ویرانه تبدیل کرده بر اساس طرح جامع بوده؟ قطعا این شکل از برج‌سازی برای شهروندان خسارت جانی و مالی درپی خواهد داشت. در حال حاضر کنترل بر کار سازمان نظام مهندسی ساختمان لازم است.

شهرداری‌ها در ساختمان، اجراکننده مصوبات شورا عالی شهرسازی و معماری هستند. در یک دوره‌ای و براساس خواسته مهندسان شهرداری کنترل مضاعفی بر ساختمان‌ها انجام می‌داد و در حقیقت  شرکت‌های حقوقی بر اساس قراردادی با شهرداری ساختمان‌ها را کنترل مضاعف می‌کردند که تجربه بسیار خوبی هم بود.

ملکیانی‌فرد با طرح این پرسش که حیطه وظایف شهرداری چیست؟ تصریح کرد: اگر شهرداری کنترل مظاعف نمی‌کند، وزارت راه و شهرسازی یا سازمان نظام مهندسی می‌تواند این کار را انجام دهد، وزیر راه و شهرسازی ( وزاتخانه) به عنوان رئیس شورا عالی  شهرسازی و معماری می‌تواند این مسئولیت را بپذیرد.

شهرداری تهران مسئولیت‌ سنگین کنترل ساختمان را بر دوش سازمان می‌اندازد

مهرداد هاشم‌زاده‌همایونی، عضو گروه شهرسازی جامعه مهندسان کشور در گفت‌وگو با اسکان نيوز صحبت‌های شهردار تهران را خلاف قانون دانست و گفت: بر اساس قوانین متعدد از جمله قانون شهرداری‌ها و قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، کنترل مضاعف ساختمان وظیفه شهرداری است.

 خطر بزرگی سازمان‌های نظام مهندسی  ساختمان را تهدید می‌کند و رئیس شورا مرکزی هم متوجه این تهدید نیست. شهرداری تهران مسئولیت‌ سنگین  کنترل ساختمان را بر دوش سازمان نظام مهندسی ساختمان می‌اندازد، در صورتی که سازمان امکان و قانون پذیرش این مسئولیت را ندارد و در واقع شهردار تهران فرافکنی می‌کند.

اگرصحبت شهرداری در خصوص عدم پذیرش مسئولیت کنترل ساختمان صحیح است، پس  مدیریت شهری مرحله صدور پروانه و پایان کار را هم به سازمان نظام مهندسی ساختمان بسپارد.

صدور پروانه و پایان کار بر عهده شهرداری است و در حقیقت تنسیق امور مهندسان و اجرا صحیح وظایشان در پروسه ساخت‌وساز بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان و بحث  کنترل ساختمان  وظیفه قانونی شهرداری است.

گفتنی است که شهرداری می‌خواهد رفع مسئولیت بکند و زیربار این وظیفه نرود تا در صورت بروز حادثه پاسخگو نباشد، در نهایت هم هزینه بی‌مسئولیتی شهرداری را مهندسان باید بپردازند؛ همانند حادثه پلاسکو که شهرداری مسئولیت آن را نپذیرفته است.
 
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.