نامه به روحانی درباره بافت تاريخي شيراز

نامه به روحانی درباره بافت تاريخي شيراز
متخصصان معمار، شهرساز، مرمت ابنیه، جامعه‌شناس و اهالی فرهنگ در نامه‌ای به رئیس جمهور درخواست کردند که با توجه به رویه اعتدالی دولت در ایجاد توازن، با بازنگری در طرح مصوب شورای‌عالی معماری و شهرسازی و نظارت دقیق بر مقیدشدن همه نهادها به اجرا طرح مصوب آینده، همدلی و توازن به بافت تاریخی و اماکن متبرکه بازگردد.
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۵:۱۰
کد مطلب: ۱۰۶۸۶
Share
اسکان نيوز: جناب آقای رئیس‌جمهور؛ از آن‌جایی که شیراز به‌عنوان یکی از پایگاه‌های هویت و فرهنگ ایران اسلامی نه‌تنها متعلق به اهالی شیراز که متعلق به همه ایرانیان است و حفظ این میراث ماندگار فرهنگی از دغدغه‌های همیشگی فرهنگ‌دوستان بوده است به استحضار می‌رسانیم که طی قرن‌ها بافت مسکونی و تاریخی شیراز با اماکن متبرکه و موردعلاقه مردم شیراز در مجاورت یکدیگر در همدلی و صلح رشد یافته‌اند و هر یک به رشد و بالندگی دیگری کمک نموده است و این دو آن‌چنان در ذهن و فرهنگ ایرانی در هم تنیده‌اند که همچون یک مجموعه یکپارچه عمل می‌کنند.

لیکن در سال‌های گذشته برخی این همدلی و تعادل را برهم زده‌اند که حاصلی جز تخریب فیزیکی بافت تاریخی و تخریب وجهه و شان اماکن متبرکه در ذهن مردم نداشته است. شاید تخریب فیزیکی خانه‌هایی با ثبت تاریخی نگران‌کننده باشد ولی نگران‌کننده‌تر آن است که این تخریب با نام اماکن متبرکه و مورد وثوق قلبی ایرانیان صورت گیرد که همیشه به مهربانی و شفادهندگی و حمایت از خواسته‌های مردم شهره بوده‌اند.

این جدایی در طول 20 سال گذشته جز نابودی کالبد معماری میراث ایرانیان و روح دلبستگی به اماکن متبرکه حاصلی نداشته است. لذا ما متخصصان معمار، شهرساز، مرمت ابنیه، جامعه‌شناس و اهالی فرهنگ از شما تقاضا داریم با توجه به رویه اعتدالی دولت در ایجاد توازن، با بازنگری در طرح مصوب شورای‌عالی معماری و شهرسازی و نظارت دقیق بر مقیدشدن همه نهادها به اجرا طرح مصوب آینده، همدلی و توازن به بافت تاریخی و اماکن متبرکه بازگردد.

امضاکنندگان: سیدمحمد بهشتی، علیرضا امتیاز، نشید نبیان، رامبد ایلخانی، محمدرضا حائری، شیوا آراسته، علیرضا تغابنی، حمید ناصرخاکی، آرش بصیرت، پرشیا قره‌گوزلو، بهزاد اتابکی، محمدباقر طباطبایی، مروارید قاسمی، بابک مطلب‌نژاد، محمد یاراحمدی، مهرداد زواره‌محمدی، کاوه بذرافکن، فرهاد احمدی، محسن اکبرزاده، بهرام کلانتری، علی کرمانیان، بابک شکوفی، پرهام تقی‌اف، شهاب میرزاییان، بهروز منصوری، سام طهرانچی، رضا دانشمیر، مهرداد ایروانیان، ایرج کلانتری، هومن بالازاده، کامران افشارنادری.
مرجع: شرق

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.