?> اسکان - دیوارهای مشهد شاهنامه می‌خوانند - نسخه قابل چاپ

کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

به مناسبت 25 اردیبهشت روز فردوسی:

دیوارهای مشهد شاهنامه می‌خوانند

24 ارديبهشت 1397 ساعت 9:18


اسکان نیوز- هنگامه طاهری: نوروز 97 در برنامه استقبال از بهار، بار دیگر شاهد قلم موهایی بودیم که شاهنامه را بر دیوارهای اطراف میدان فردوسی نقش زدند و اشعار این شاعر بنام را بر دیوارها هک کردند.

سرپرست یکی از تیم‌های 15 نفره حسین یزدی متولد 1362 است که به گفته خودش با فراخوان شهرداری به ارایه طرح‌های خود در خصوص نقوش روی دیوار پرداخته و توانسته جزو برگزیدگان این مقوله شود.


او می‌گوید: چند سال پیش که روی دیوار شهر شاهنامه کشیدند من روی آن نقد داشتم و کیفیت آن را مناسب نمی‌دیدم. فراخوان پیش از عید فرصتی شد تا بر حسب دغدغه‌ای که داشتم طرحی فراخور حال فردوسی ارایه بدهم.

وی ادامه می دهد: آن‌چه بر دیوار نقاشی کردیم، براساس نقاشی قهوه‌خانه‌ای بود و از آن‌جا که یک بار طی سال‌های گذشته یک شب پاک شده بود حساسیت مسئولان و مردم روی آن زیاد بود.


او ادامه می‌دهد: طی فرصت یک ماهه‌ای که با تیم روی این دیوارها کار می‌کردیم مردم از لحاظ مختلف عنایت بسیاری به ما داشتند. آن‌ها علاوه بر این که از ما پذیرایی می‌کردند در خصوص طرح و نقش نقوش شاهنامه هم ما را راهنمایی می‌کردند یا نظر می دادند. چنان‌که افراد مسن‌تر  بر آن‌چه با نقاشی تعریف می‌شد نقد و نظر داشتند و یا حتی روی ریزه‌کاری‌ها از قبیل رنگ اسب رستم نظراتی داشتند و جوان‌ترها هم ذوق و اشتیاق خود را در مورد کاری که در حال انجام بود نشان می‌دادند و پرسش‌هایی مطرح می‌کردند.


او که کارشناسی طراحی گرافیک دارد و معلم و مدرس هنر است  به گفته خودش 15 سال است در خصوص هنر شهری فعالیت می‌کند و این فعالیت نه تنها در مشهد که در تهران و کیش و برخی شهرهای کوچک هم به این مقوله ورود پیدا کرده است.

ناگفته نماند که حسین یزدی دیوارهای سمت بلوار سازمان آب را به نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای دوران قاجار مزین کرده است.
 


کد مطلب: 10423

آدرس مطلب :
http://www.eskannews.com/news/10423/دیوارهای-مشهد-شاهنامه-می-خوانند

اسکان
  http://www.eskannews.com