به مناسبت 25 اردیبهشت روز فردوسی:

دیوارهای مشهد شاهنامه می‌خوانند

دیوارهای مشهد شاهنامه می‌خوانند
میدان فردوسی مشهد یکی از میدان‌هایی است که به خاطر وجود مجسمه شاعر بزرگ حماسه سرای فارسی مورد توجه مردم و مسئولان است. در همین راستا ایجاد نقاشی‌ها و دیوار نوشته‌های اطراف آن از جمله کارهای زیبایی بود که دوبار دیوارهای اطراف میدان فردوسی را مزین به شاهنامه کرد.
دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۰۹:۱۸
کد مطلب: ۱۰۴۲۳
Share
اسکان نيوز- هنگامه طاهری: نوروز 97 در برنامه استقبال از بهار، بار دیگر شاهد قلم موهایی بودیم که شاهنامه را بر دیوارهای اطراف میدان فردوسی نقش زدند و اشعار این شاعر بنام را بر دیوارها هک کردند.

سرپرست یکی از تیم‌های 15 نفره حسین یزدی متولد 1362 است که به گفته خودش با فراخوان شهرداری به ارایه طرح‌های خود در خصوص نقوش روی دیوار پرداخته و توانسته جزو برگزیدگان این مقوله شود.


او می‌گوید: چند سال پیش که روی دیوار شهر شاهنامه کشیدند من روی آن نقد داشتم و کیفیت آن را مناسب نمی‌دیدم. فراخوان پیش از عید فرصتی شد تا بر حسب دغدغه‌ای که داشتم طرحی فراخور حال فردوسی ارایه بدهم.

وی ادامه می دهد: آن‌چه بر دیوار نقاشی کردیم، براساس نقاشی قهوه‌خانه‌ای بود و از آن‌جا که یک بار طی سال‌های گذشته یک شب پاک شده بود حساسیت مسئولان و مردم روی آن زیاد بود.


او ادامه می‌دهد: طی فرصت یک ماهه‌ای که با تیم روی این دیوارها کار می‌کردیم مردم از لحاظ مختلف عنایت بسیاری به ما داشتند. آن‌ها علاوه بر این که از ما پذیرایی می‌کردند در خصوص طرح و نقش نقوش شاهنامه هم ما را راهنمایی می‌کردند یا نظر می دادند. چنان‌که افراد مسن‌تر  بر آن‌چه با نقاشی تعریف می‌شد نقد و نظر داشتند و یا حتی روی ریزه‌کاری‌ها از قبیل رنگ اسب رستم نظراتی داشتند و جوان‌ترها هم ذوق و اشتیاق خود را در مورد کاری که در حال انجام بود نشان می‌دادند و پرسش‌هایی مطرح می‌کردند.


او که کارشناسی طراحی گرافیک دارد و معلم و مدرس هنر است  به گفته خودش 15 سال است در خصوص هنر شهری فعالیت می‌کند و این فعالیت نه تنها در مشهد که در تهران و کیش و برخی شهرهای کوچک هم به این مقوله ورود پیدا کرده است.

ناگفته نماند که حسین یزدی دیوارهای سمت بلوار سازمان آب را به نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای دوران قاجار مزین کرده است.
 

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.