تصمیم شهردار تهران درخصوص توقف صدور هولوگرام در آینده بازار مسکن تاثیر مثبت دارد

تصمیم شهردار تهران درخصوص توقف صدور هولوگرام در آینده بازار مسکن تاثیر مثبت دارد
بغزیان استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مسایل ساخت و ساز در شهر را نمی توان به صورت تک معادله ای نگاه کرد، ابراز داشت: برای این حوزه باید نظام جامعی وجود داشته باشد چرا که یکسری اجرای متصل به هم در ساخت و ساز شهری وجود دارند که بر روی یکدیگر تاثیر گذار هستند، از این رو تصمیم شهردار تهران مبنی بر ممنوعیت صدور هولوگرام ساختمانی تا اطلاع ثانوی و بررسی هولوگرام ها در کمیته تخصصی برای آینده بازار مسکن موثر خواهد بود.
جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶
ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: ۴۶۰۱
Share
اسکان نيوز: آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه تهران با اشاره به پیشینه صدور هولوگرام در شهرداری تهران ابراز داشت: در سال 80 شنیده می شد که حدود 300 هولوگرام در شهر تهران صادر شده و این مساله از گذشته در شهر وجود داشته است، این در حالی است که شهر باید یک برنامه جامع داشته باشد که مشخص شود در کدام نقاط باید رشد عمودی و یا افقی داشته باشیم و در کدام نقاط بحث واگذاری های تجاری صورت گیرد.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه مسلما هولوگرام ها به سمت مناطق جنوبی و مرکزی شهر هدایت نمی شوند، گفت: این هولوگرام ها عمدتا در جایی می‌رود که زمین گران تر است و می توانند واحد ها را گران تر بفروشند، از این رو مناطق شمالی شهر ارتفاع میگیرد و معضلات و مسایلی همچون تخریب محیط زیست و درختان قدیمی شهر ایجاد می شود.

از سوی دیگر مسایل جانبی همچون تغییر بافت شمال شهر، افزایش تراکم تردد و مشکلات حمل و نقل نیز از دیگر تبعات این مساله به شمار می رود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه در صورت عدم هدایت هولوگرام به سمت مناطق جنوبی شهر، مشکل مسکن برطرف نخواهد شد، تاکید کرد: با این همه ساخت و ساز شرایطی را فراهم می کنیم که مهاجرت بیشتری به تهران شکل بگیرد، این موضوع هم افزایش قیمت را به دنبال دارد و هم باعث رشد ساخت و سازهای لوکس در شهر می شود.

بغزیان با بیان اینکه مساله هولوگرام ها تاکنون کمکی به حل مشکل مسکن نکرده است، ابراز داشت: به دلیل اینکه روی منابع ساختمانی فشار آمد این موضوع به صورت آبشاری تاثیر خود را روی مناطق پائین شهر گذاشت و قیمت ها کماکان بالا باقی ماند. این نشان می دهد که این سیاست از ابتدا غلط بوده است و در حال حاضر اگر بتوانیم جلوی این مشکل را بگیریم، برای آینده بازار مسکن موثر خواهد بود و کمک خواهد کرد.

وی در پایان با بیان اینکه برای کاهش قیمت مسکن نمی توانیم شروع به فروش تراکم کنیم، تاکید کرد:  دولت در قیمت گذاری هایی که از طریق فروش تراکم صورت می گیرد هیچ نقشی ندارد؛ خصوصا آنکه وقتی هولوگرام داده می شود، افراد بیشتر تمایل دارند تا این هولوگرام را در شمال شهر هزینه کنند.
مرجع: شهرنوشت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.