نماینده مشهد: می‌گویند در خراسان ۴۰۰ نفر بر اثر بیماری تنفسی و ۵۰ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند

نماینده مشهد: می‌گویند در خراسان ۴۰۰ نفر بر اثر بیماری تنفسی و ۵۰ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قوانین و مقررات اعمال شده اگر ضمانت اجرایی لازم را نداشته باشند قطعا متروکه می‌شود، بنابراین قوه قضائیه برای اجرایی شدن آنها باید ورود کند.
شنبه ۹ فروردين ۱۳۹۹
ساعت ۱۰:۲۵
کد مطلب: ۲۶۴۹۴
Share
اسکن نیوز: رضا شیران خراسانی درباره طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت: قانون یا مقرراتی اگر ضمانت اجرایی لازم را نداشته باشند، قطعا تبدیل به یک قانون متروکه می‌شود‌. در رابطه با مقرراتی که وضع می‌شود باید گفت ضمانت اجرایی پایینی دارند و یا اصلا اجرا نمی‌شوند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای بحث سفرهای بین شهری این قاعده اصلا شکل نگرفت و یا اگر هم گرفت در ابتدایی‌ترین حالت خودش بود؛ تب سنجی گذاشته شد که مشخص نبود نیرویی که این کار را انجام می‌دهد ماهر است یا خیر.

وی با بیان این‌که برآیند اتفاقات نشان می‌دهد یک عزم لازم و جدی از سوی مسئولان ذی‌ربط برای قطع این زنجیره نیست، عنوان کرد: در خراسان مطرح کردیم برای اینکه قطع زنجیره صورت گیرد، قرنطینه انجام شود منع رفت و آمد صورت گیرد استاندار موافقت کرد اما از تهران مداخله شد و اجازه ندادند صورت گیرد.

این عضو کمیسیون اجتماعی درباره لزوم ورود قوه قضائیه برای اجرایی شدن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، بیان کرد: قوه قضائیه باید قطعا ورود کند تا مقررات و محدودیت‌سازی به صورت جدی اعمال شود.

وی افزود: چند وقت پیش صحبت از محدودیت‌سازی شد اما بعداً مشاهده کردیم قیمت بلیط شیراز-مشهد ۲۶۰ هزار تومان شد و یا از تهران به مشهد به زیر ۲۰۰ هزار تومان رسید! خب این کجایش محدودسازی است؟ این کار خودش تبلیغ سفر بود. آن زمان فرودگاه‌ها کنترل نمی‌شد در صورتی که واقعیت اجتماعی چیز دیگری بود و همه چیز به سمت فاجعه رفت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما امروز به جای مقابله با بیماری تمرکزمان روی معالجه‌ است، گفت: در حال حاضر هم مد شده است؛ هنگامی که بیمار به مراکز درمانی مراجعه می‌کند در ابتدا به او می‌گویند بیمار نیستی و به خانه برگرد، بعد هم بیماری‌اش ثابت می‌شود ۳ قرص معروف را به او می‌دهند دوباره عنوان می‌کنند به خانه‌ات برگرد و خود را قرنطینه کن و در صورت افزایش علائم تنگی نفس مراجعه کن.

وی خاطرنشان کرد: طبیعی است هنگامی که  می‌گوییم به خانه‌ات برگرد این کار مساوی می‌شود با این‌که تخت بیمارستان کم نداشته باشیم، نتیجه این کار چه می‌شود؟ این می‌شود که آقای رئیس‌جمهور می‌گوید تخت بیمارستانی کم نداریم.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمار فوت شدگان از کرونا، گفت:  مگر در ایران وبا، آنفولانزا و یا بیماری فراگیر دیگری آمده، یک بیماری ویروسی شیوع پیدا کرده است که اسم خارجی‌اش «کرونا ویروس» یا «کووید۱۹» است و در داخل هم نامش «بیماری حاد تنفسی» می‌شود، بعد می‌آیند می‌گویند که مثلاً در خراسان ۴۰۰ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی و ۵۰ نفر بر اثر کرونا جان خودشان را از دست داده‌اند.

وی تاکید کرد: ترجمه فارسی «کووید ۱۹» بیماری حاد تنفسی می‌شود. به فرهنگستان زبان هم بگویی بیماری «کووید ۱۹» را ترجمه کنید می‌گوید بیماری حاد تنفسی.

شیران خراسانی ادامه داد: این آمار و ارقام دادن، این مقررات بدون ضمانت اجرایی گذاشتن حاصلش گسترش شیوع بیماری است که پیک بعدی‌اش در راه است.

وی  تاکید کرد:  آمار و ارقام‌ها نشان می‌دهند آمار مبتلایان بالاست، اما متاسفانه آقای رئیس‌جمهور از یک طرف می‌گوید آمار مبتلایان در حال کاهش است و از یک طرف دیگر آن هم بعد از گذشت ۴۰ روز مقررات محدودسازی می‌گذارد.

وی ادامه داد: از ۳۰ بهمن تا امروز حدود ۴۰ روز می‌گذرد تازه محدودیت‌سازی صورت می‌گیرد و مقررات سفت و سخت اعمال می‌شود در صورتی که این کار را باید قبل از این‌که کار مقابله و مبارزه به بخش بهداشت و درمان برسد، انجام می‌دادیم.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: معتقدم از ابتدا برخورد با کرونا اشتباه بود قبل از مواجهه بخش بهداشت و درمان با این ویروس ما باید مقابله را از منازل آغاز می‌کردیم اما آن را متصل کردیم به معالجه در صورتی که ما باید مبارزه می‌کردیم و نمی‌گذاشتیم کار به این‌جاها بکشد. ما باید زنجیره انتقال را قبل از رسیدن به بیمارستان‌ها قطع می‌کردیم.

به گفته وی روش مقابله با کرونا ویروس این گونه است که گذاشتیم افراد مبتلا شوند بعد مقررات و محدویت‌سازی را اعمال کردیم در صورتی که قبل از شیوع گسترده بیماری باید چنین کاری می‌کردیم.

شیران خراسانی ادامه داد: باید ۴۰ روز پیش بازارها تعطیل می‌شد نه امروز که معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تازه اعلام می‌کنند؛ آن هم در صورتی که مشخص نیست ضمانت اجرایی دارد یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: من به عنوان نماینده مردم و یک شهروند متاسفانه عزم جدی ندیدم چرا که تمامی سفرهای شهری و برون شهری صورت گرفت. در همین خراسان افراد به شهرها و روستاهای خودشان برگشتند که ممکن است ناقل باشند و یا ناقل شوند و هنگامی که بازگردند موج دوم اپیدمی را رقم خواهند زد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در موج دوم چه می‌شود؟ مانند موج اول فرد مراجعه می‌کند ۳ قرص معروف را به او می‌دهند می‌گویند به خانه‌‌ات برگرد سر راه هم یک دستگاه تنفسی بخر و مواظبت لازم را داشته باش. 

 وی با بیان این  که کرونا وبا و مالاریا نیست ویروسی است که به دستگاه تنفسی حمله می‌کند، گفت: در صورتی که روسای جمهور و نخست‌وزیران سایر کشورهای دنیا می‌‌گویند مردم اگر رعایت نکنید مبتلا می‌شوید اما درست در نقطه مقابلش رئیس‌جمهور ما می‌گوید بیماری کنترل شد حالا شما هم رعایت کنید. بله در شرایطی که ایشان زندگی می‌کنند حتما کسی مبتلا نمی‌شود اما مردم که شرایط وی را ندارند و این عادی‌سازی به هیچ عنوان درست نیست.

این نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی یاد آور شد: قبل از شیوع گسترده بیماری باید دستور العمل‌های لازم به مردم داده شود و آنان آگاه شوند. پیش‌تر گفتم اگر اطلاع‌رسانی درست نشود بیماری آنقدر گسترده می‌شود که مردم در سوله‌ها بستری می‌شوند امروز در تهران ۲ سوله و در مشهد چند سوله برای نقاهتگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: نمی‌دانم چرا برای برخورد با بیماری سعی بر بستری نشدن است؟ در صورتی که اگر کسی ۱۰۰ درصد ناقل است باید به به نقاهتگاه برود؛ اما به خانه فرستاده می‌شود، خب شاید شرایط نگهداری در خانه برایش مقدور نباشد.

شیران خراسانی ادامه داد: امیدوارم بعد از ۴۰ روز که محدودیت‌سازی و مقررات اعمال شده، این قانون و مقررات متروکه نشود.

وی با بیان این‌که باید با مردم صادق و شفاف باشیم، افزود: مردم بهترین و شجاع‌ترین افراد برای مقابله با این بیماری هستند به شرط آن‌که صادقانه با آن‌ها صحبت شود و حقیقت را درباره حد خطرناک بودن این ویروس برای‌شان بگوییم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته از سوی برخی از جریان‌ها و جناح‌ها گفت: اسلام هیچ چیز را مقدم بر سلامتی افراد نمی‌داند‌. در فقه اسلامی همیشه بر حیات تاکید شده است‌. بحث دین اسلام بر حیات، زنده ‌ماندن و سلامت است.
مرجع: ایلنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.