واکنش بنیانگذار دانش محیط زیست به سخنان رییس سازمان جنگلهامراتع وآبخیزداری کشور

مدیران غیرمتخص قانون را تفسیر به رای می‌کنند/ دولت مجری است و نمی‌تواند قانون را تغییر دهد

مدیران غیرمتخص قانون را تفسیر به رای می‌کنند/ دولت مجری است و نمی‌تواند قانون را تغییر دهد
واکنش ها نسبت به سخنان خلیل آقایی، رییس سازمان جنگل ها مراتع وآبخیزداری کشور در جمع مردم روستاهای جهرم ادامه دارد. جدیدترین واکنش مربوط به پروفسور علی یخکشی بنیانگذار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران است. خلیل آقایی در جمع روستاییان جهرم گفته است:« پس از این دیگر به پرونده های تخلف ها رسیدگی نشود و متخلفان را به دادگاه نبرند و اگر کسی نمی تواند با این روش کار کند، استعفا بدهد و برود. ما کسی را به زور نگه نمی داریم و برای هیچکس هم "نامه فدایت شوم" نفرستاده ایم! » آقایی همچنین گفته است « اگر در اداره را تخته هم کنم سیاست های خودم را اجرا می کنم. گوش می کنی، گوش بکن؛ گوش نمی کنی فردا دو خط استعفا بنویس بگو من نمی توانم کار کنم. از فردا هیچ پرونده تخلفی پیگیری نمی شود. امروز من رییس سازمان جنگل ها هستم و به طبع این مسوولیت وظیفه دارم. پیگیری شکایت برای اینکه آقایان بروند دادگاه را جمع می کنیم.»
سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب: ۱۹۰۳۸
Share
اسکان نيوز- الهه موسوی: پروفسور علی یخکشی بنیانگذار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران و عضو بازنشسته هیات علمی دانشگاه "گوتینگن" آلمان در گفت وگو با اسکان نيوز گفت:« واضح است مفادی که در قوه مقننه به تصویب رسیده، قانون است و رییس یک سازمان نمی تواند هر جوری دلش خواست قانون را تعریف کند؛ مگر اینکه توسط قانونگذار یعنی قوه مقننه تغییر کند و یا باطل شود. یکی از صفات قانون این است که شفاف و واضح است و جای گریز ندارد. این مسائل و مشکلات به این دلیل پیش می آید که در سازمان ها و وزارتخانه ها، از نیروهای متخصص آن حوزه و نیز جوانان استفاده نمی شود و تخصص و تجربه، جای خود را پیدا نکرده است.» 

او گفت:« اصولا تخلف ها، بر مبنای قوانین و موادی است که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و قانون هست؛ من نوعی نمی توانم تشخیص بدهم که این دیگر تخلف هست یا نیست؛ بلکه باید به قوانین و مقررات کشوری عمل شود. نمی توان سلیقه ای عمل کرد؛ وگرنه باعث هرج ومرج می شود.»

فوق دکترای سیاست و مدیریت منابع طبیعی از دانشگاه گوتینگن آلمان گفت:« قانون بسیار شفاف و واضح و روشن تعریف کرده که در چه حالتی تخلف انجام می گیرد و مجریان نیز باید طبق آن عمل کنند و قانون را اجرا کنند. اگر قرار است قانون تغییر کند مجری نمی تواند آنرا تغییر داده یا لغو کند؛ بلکه باید قوه مقننه دوباره آنرا تغییر دهد یا متمم و تبصره برایش مصوب کند.»

پروفسور یخکشی در پاسخ به اینکه خلیل آقایی گفته است اگر شده در اداره را تخته کند سیاست های خودش را اجرا می کند گفت:« مسوولان دولتی مجریان قوانین، برنامه ها و سیاست گذاری ها هستند. این سلیقه شخصی ایشان است و ارتباطی با قانون ندارد. رییس یک سازمان نمی تواند هر جوری دلش خواست قانون را تعریف کند. یکی از صفات قانون این است که شفاف و واضح است و جای گریز ندارد.»

او یادآوری کرد:« در حوزه "سازمان جنگل هامراتع و آبخیزداری" نیز قانون بسیار شفاف است؛ قطع درختان، تصرف اراضی ملی، ایجاد کارگاه و کارخانه و جاده و ویلا در اراضی ملی و جنگل ها و مراتع ممنوع است. این ها نیاز به تفسیر ندارد و بسیار واضح و شفاف است و مدیران نمی توانند تغییری در اصل این قوانین بدهند.»

عوارض سلیقه ای عمل کردن مدیران

بنیانگذار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران در ادامه گفت:« چنین روش ها و رویکردی، علاوه بر اینکه هرج ومرج می آورد باعث تشویق مجرمان ومتصرفان منابع ملی و طبیعی می شود. اینکه نمی شود در هر دوره یک رییس سازمان بیاید و با سلیقه خودش قانون را تفسیر یا اجرا کند. در چنین فضایی، نهایتا قانون، کارکرد و معنای واقعی خودش را از دست می دهد و ابزار وآلت دست کسانی می شود که هر گونه ای می خواهند آنرا تعبیر و تفسیر می کنند.»

عضو هیات مدیره "جامعه جهانی محققان جنگل و محیط زیست" افزود:« بدیهی است که در چنین شرایطی، تخلفات و تصرفات بیشتر می شود و صدمات بسیاری بر پیکره منابع طبیعی وارد می آید. ضمن اینکه آنچه که تا امروز انجام شده بی معنا می شود. تخلف به کل معنای خودش را از دست می دهد و هرج ومرج پدید می آید.» 

پروفسور یخکشی گفت:« اگر بگوییم دیگر به پرونده ها رسیدگی نکنیم دیگر معنای خیلی چیزها عوض می شود. پس اینکه مسوولان سازمان جنگل ها گزارش می دهند که چند صدهکتار خلع ید کرده اند دیگر معنای خودش را از دست می دهد. فردا چه خواهد شد؟ بعد چه خواهد شد؟ دیگر تخلف معنای خود را به کل از دست می دهد و اگر فردا کسی تخلف کرد از قانون، هراسی ندارد.»

مدیران بدون تخصص مربوط

برنده جایزه "هوم بولد" آلمان در ادامه به اسکان نيوز گفت:« البته این مسائل و مشکلات باید ریشه یابی و بررسی شود و نمی توان در یک جمله آنها را خلاصه یا جمع بندی کرد؛ یکی از مشکلات این است که الان سن مدیران بسیار بالاست. مثلا گفته می شود عمر متوسط هیات دولت الان 60 سال است. کارشناسان می گویند که عمر متوسط ملت ایران بالای 30 سال است. یعنی دولت با متوسط عمر 60 سال برای مردمی با متوسط عمر 30 سال تصمیم گیری می کند. درحالی که طبیعی است که بچه های ما هم عقیده و هم سلیقه با ما نیستند. این خودش یک معضل جدی است. نسل ها با هم تفاوت دارند و گرایش ها و دیدگاه ها و نیازهای متفاوت. اینکه دولت ها از افرادی که بازنشسته شده اند استفاده می کنند جای سوال دارد؛ در حالی که متخصصان متعهد در میان اقشار جوان نیز فراوان داریم.»

پروفسور یخکشی با اشاره به موضوع تخصص مربوط به حوزه مدیریت مدیران گفت:« موضوع دیگری که بسیار مهم است موضوع تخصص است. می بینیم که در برخی موارد از نیروهای متخصص آن حوزه استفاده نمی شود. این روش، جز ضرر و زیان، چیزی برای کشور ندارد و نتیجه می شود همین سلیقه ای عمل کردن ها.»

بنیانگذار دانش محیط زیست در دانشگاه های ایران با اشاره به وزارت جهادکشاورزی گفت:« وزرای جهادکشاورزی ما مهندس کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست نیستند و بالطبع نمی توانند مسائل این حوزه را به خوبی درک کنند. سازمان های زیرمجموعه نیز همین طور هستند. در سازمان جنگل ها فردی نشسته که هیچ تخصصی در حوزه جنگل ومرتع و خاک ندارد. سازمان محیط زیست هم به همین ترتیب است. در آنجا هم در راس آن افرادی قرار دارند که تخصص لازم را ندارند. کارنامه های آنها نیز موفق نبوده است و کارنامه سبزی نیست. در واقع "رابطه" به جای "ضابطه" نشسته است.»

پروفسور یخکشی تاکید کرد:« یکی از وظایف بزرگ "سازمان مدیریت وبرنامه ریزی" ، برنامه ریزی و مدیریت کردن است. در تمام رشته ها باید حداقل برای 50 سال آینده برنامه داشته باشیم. آن برنامه هنگامی می تواند کارآمد باشد که از متخصصان هر رشته استفاده شده باشد. نه اینکه باز رابطه به جای ضابطه بنشیند.اگر اینگونه عمل بشود دیگر مهم نیست چه کسی وزیر باشد یا چه دولتی بیاید.»

او یادآوری کرد:« درباره مدیریت نیز کرارا گفته ام باید "بانک اطلاعاتی" درباره مدیریت افراد درست کنیم؛ در آنجا به عملکرد افراد نمره داده شود و آنها در لیستی قرار بگیرند که هر وقت دولت، رییس سازمان و وزیر به کارشناس و معاون نیاز داشت به آن لیست رجوع کند. الان برای مدیریت ها از اقوام و دوستان و آشنایان استفاده می کنند و می بینیم که نتیجه مثبتی نداده است. اگر آن روش باشد کارها بر حسب شایسته سالاری به دست افراد متخصص می افتد و می توان امیدوار بود که جلوتر از آنچه که امروز هستیم، باشیم.»

پروفسور یخکشی گفت:« البته امروز به تخصص با تجربه توجه نمی شود و بیشتر بر تعهد تاکید می شود؛ اما آیا واقعا از متعهدین استفاده شده است؟ خیر؛ کسانی که می آیند کارهای خلاف قانون و خلاف نفع نظام و مردم انجام می دهند تعهد دارند؟ خیر. آنها به فکر منافع شخصی شان هستند. تا زمانی که از تخصص همراه با تجربه استفاده نکنیم همین آش است و همین کاسه و اوضاع، روز به روز هم بدتر خواهد شد. نگاهی به وضعیت محیط زیست، کشاورزی هم بیندازید همین اوضاع را می بینید.»

او تاکید کرد:« وضعیتی که در نوروز برای برخی مناطق و هم وطنان مان پیش آمد و آسیب هایی که از سیل خوردند نتیجه همین است که ما برای مدیریت ها از افراد متخصص استفاده نکرده ایم و به هشدارهای متخصصان نیز توجه نکرده ایم.»

بنیانگذار دانش محیط زیست ضمن تقدیر و تشکر از رییس منابع طبیعی و فرمانده یگان منابع طبیعی جهرم، که در واکنش به اظهارات آقایی استعفا دادند اظهار امیدواری کرد به سخنان و هشدارهای او برای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی که بیش از نیم قرن گفته و نوشته است توجه شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.