حجت نظری در گفتگوی اختصاصی با اسکان نیوز:

مردم دنبال یک شهردار متخصص هستند

مردم دنبال یک شهردار متخصص هستند
در پویشی که راه انداختم، مردم تأکید داشتند که گزینه انتخابی سابقه اجرایی مرتبط با شهر داشته باشد. البته در مورد داشتن رشته و تحصیلات آکادمیک مرتبط به امور شهری هم تاکید زیادی داشتند.
دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
ساعت ۱۶:۱۸
کد مطلب: ۱۰۲۲۸
Share
شهردار خارج از شورای شهر انتخاب می شود. این خبر درگوشی در روزهای حساس انتخاب شهردار زمزمه می شود، پس از آنکه اعضای شورای شهر تهران در جلسه با نمایندگان مجلس و شورای سیاستگذاری شاخص های انتخاب شهردار را مشخص کردند به این خبر دامن زد، خبری که حاکی از خلا تخصص شهردار در امور شهری است، حجت نظری، عضو شورای شهر تهران در این مورد به سوالات اسکان نيوز پاسخ گفت.

تخصص چقدر تاثیر دارد در انتخاب شما؟

امیدوارم که تخصص‌گرایی حتما در سرلوحه انتخاب همکارانم قرار داشته و مورد توجه آنها باشد. در انتخاب شهردار ممکن است هر کدام از اعضای شورای شهر موضوع و شاخصه ای را در اولویت خود قرار می دهد. البته معتقدم باید چند شاخص در صدر بررسی گزینه ها قرار گیرد. اینکه عرض می‌کنم براساس خواست شخصی نمی‌گویم. من یک پویش توئیتری راه اندازی کردم که طیف گسترده‌ای از مردم در این پویش شرکت کردند و مطالبات خود را با ما در میان گذاشتند.

یکی از فراگیرترین مطالبه این بود که شهردار حتما برای حوزه های مختلف مسائل شهری و برای محلات مختلف، برنامه های ویژه داشته باشد. یعنی در حوزه های پسماند، فرهنگی، اجتماعی، حمل و نقل برنامه مدون و جامعی داشته باشد و فارغ از کلیت شهر تهران در محلات مختلف این حوزه ها را در نظر بگیرد. مطالبات بعدی فسادستیزی، پاکدستی و اشتهار به پاکدستی بود. مردم تأکید داشتند که گزینه انتخابی سابقه اجرایی مرتبط با شهر داشته باشد.  البته در مورد داشتن رشته و تحصیلات آکادمیک مرتبط به امور شهری هم تاکید زیادی داشتند. من فکر می‌کنم این چند مورد در شاخصها خیلی خوب است و اگر توجه قرار گیرند، حتما می‌توانیم شهردار بهتری را برای تهران انتخاب کنیم.

آقای عارف در یک مصاحبه دو نکته در به اعضای شوای شهر گوشزد کرد؛ اول این که اعضای شورا عقبه گفتمانی خود را فراموش نکنند و با مردم در ارتباط باشند، دوم  آنکه برای شکل‌گیری این لیست، هزینه های زیادی پرداخت شده، این هزینه ها چه بوده و بابت چه چیزی پرداخت شد؟

من فکر می‌کنم احتمال مقصود آقای عارف تقاضای افراد زیادی در لیست باشد. افرادی که چهره بودند و جامعه آنها را می‌شناخت و برخی هم حمایت احزاب و سوابق بسیاری داشتند هم نتوانستند وارد لیست شورا شوند. از طرفی هم به خاطر جوان‌گرایی افرادی با سابقه کمتر در لیست حضور یافتند، اینکه یک سدی شکسته شود و نسل جدید وارد لیست شود قطعا هزینه هایی در پی دارد. چون افرادی که فکر می‌کردند باید صندلی هایشان را حفظ کنند و از ورود به لیست منع شدند. این منع برای اصلاحات هزینه داشت. هزینه آن چه بود؟ ارائه لیست های جعلی.

آیا کسانی که اصلاح طلب بودند و وارد لیست نشدند، پیامدهایی را برای لیست رقم زدند و آیا برای بستن لیست فشارهایی به جز اصلاح طلبان وجود داشت؟

فشار بیرونی نبود. کاملا تمام فرایند لیست درون جریان اصلاحات بود و یک رقابت درون جناحی بود.  چون تایید صلاحیت شده های اصلاح طلبان زیاد بود، دیگر اجباری به لیست ائتلافی مانند انتخابات مجلس نبود. بخش مهمی از کسانی که در لیست نبودند به صورت عمده انصراف هم دادند و بعد انتخابات هم در مورد مسائل یا همکاری یا سکوت کردند.  اما بخشی که انصراف ندادند بعد انتخابات عمدتا از کاستی ها نگذشتند و سعی کردند حتی آن را بزرگ نمایی کنند.

مجلس و نمایندگان فراکسیون امید هیچ وقت از شورا نظرخواهی نکردند اما برای انتخاب شهردار نظر می دهند و شاخص‌ها از دل جلسه مشترک شورا با نمایندگان فراکسیون امید تهران بیرون آمد. این تصور پیش آمده که گزینه شهرداری از بیرون شورا، هدایت و حمایت می شود و اینکه آقای عارف می‌آید و می‌گوید حزبی نمی‌تواند بگوید من محوریت دارم، این شبهه را بیشتر به واقعیت نزدیک می‌کند.

به نظرم چند تا نکته وجود دارد. اول اینکه چیز عجیبی نیست مرجعی که باعث بسته شدن این لیست شده، نظرات مشورتی خود را به منتخبانش اعلام کند. یعنی جبهه اصلاحات (یا آنچه به عنوان شورای عالی سیاستگذاری می شناسیم) جانشین حزب شده و به یک حزب فراگیر تبدیل شده است.

بنابراین اصلا اتفاق عجیبی نیست و این قابل انتظار است که آنها به ما کمک فکری بدهند. این ظرفیت بالای شورا را می‌رساند که همه قول ها را می شنود و بهترینشان را انتخاب می‌کند. این نشان دهنده مشورت پذیری اعضای شورا حتی بیش از نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، البته اعضای شورای شهر با وجود همه مشورت ها و توصیه ها خودشان تصمیم گیرندگان نهایی هستند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.