خانه فاطمی بنایی منحصربه‌فرد از دوره قاجار

به گزارش اسکان نيوز، خانه تاریخی فاطمی در محله نوآباد و جنب بازار تاريخی شهر نائين واقع شده. اين بنا تاريخی متعلق به خاندان فاطمی‌‎ها در نائين بوده و ساخت آن مربوط به دوره قاجار و كمی قبل از آن است.  خانه تاریخی فاطمی از بخش‌های مختلفی كه هركدام كاربرد مخصوصی داشته، ساخته شده كه می‌توان به بخش‌های اندرونی، بيرونی، محل نگهداری احشام واسطبل اشاره کرد كه هركدام از آن‌ها از فضاهای متعدد معماری ديگر از جمله اتاق‌های متعدد ، دالا‌ن‌ها، بهارخواب‌ها، مطبخ، حمام، اتاق مخصوص پذيرايی، اتاق مخصوص استراحت ميهمانان، محل نگهداری غلات و حبوبات، سرداب‌ها و ... تشكيل شده است.

عکس از بابک رستمی  Bab_Ros.mis
 
شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ساعت ۱۳:۱۲ کد مطلب: ۲۴۷۸۵
از مهمترين ويژگی هنری وتزئينی اين بنا می‌توان به گچ‌بری‌های بسيارزيبا نقوش گياهی و گل‌وبوته‌های موجود در اتاق ارسی وتزئينات مختلف معماری ديگرازجمله رسمی‌بندی‌ها، كاربندی‌ها، مقرنس‌كاری و... كه در بخش‌های مختلف اين خانه قراردارد می‌توان نام برد.
يكی ديگر از ويژگی‌های هنری تزئينی اين خانه وجود درب‌ها و پنجره‌های مشبك بسيارزيبا كه در آن ازتكنيك‌های مختلف كار باچوب مثل گره چينی، كام، زبانه و استفاده از شيشه‌های الوان بسيار زيبا و جذاب است.
بیشتر ببینید