آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی نمونه فاخر کاشی‌کاری و مقرنس

به گزارش اسکان نيوز، آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان یکی از مکان‌های تاریخی و باستانی شهر اردبیل در شمال باختری ایران بوده که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده  است. علاوه برآرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی؛ مقبره‌های شاه اسماعیل اول، نخستین پادشاه صفویه و مادر شاه اسماعیل، دختر اوزون حسن آق قویونلو؛ برخی از مشایخ و صاحب‌منصبان دوران صفوی و نیز شهیدان ایرانی جنگ چالدران، در این مجموعه قرار دارد. همچنین از دیگر بخش‌های این مجموعه چینی‌خانه، مسجد، جنت سرا، خانقاه، چله خانه، شهیدگاه و چراغ‌خانه است. مجموعه نفیس بقعه شیخ صفی‌الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی‌الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه‍.ق به دست فرزند وی، صدرالدین موسی بنا شد.

عکس از سعید فلاح‌فر
دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ساعت ۱۱:۵۴ کد مطلب: ۲۲۹۶۰
این بقعه حاوی ده‌ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته‌های هنری است که از آن جمله می‌توان به عالی‌ترین نوع کاشی‌کاری معرق و مقرنس و گچ‌بری کتیبه‌های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی(میر عماد، میر قوام الدین، محمد اسماعیل و…) منبت‌های ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی و تنگ بری و غیره اشاره کرد. این اثر از ساختار معماری فخیمی برخوردار است که گرد هم آمدن فضایل هنری نامبرده، آن را در مجموعه‌های تاریخی ایران شاخص و متمایز کرده ‌است.
در جریان جنگ‌های ایران و روسیه در دوره قاجار و سقوط اردبیل، نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی‌الدین اردبیلی توسط روس‌ها به غارت رفت. هم‌اکنون آن نسخ در موزه سن پترزبورگ در روسیه نگهداری می‌شوند.[۴] این بنای تاریخی در محله عالی قاپو است.
بیشتر ببینید