آتشکده سیاهگل جاذبه دیدنی استان کرمانشاه

به گزارش اسکان نيوز، آتشکده تاریخی سیاهکل در استان کرمانشاه و در ساحل جنوبی رودخانه «گه نگیر» و با فاصله تقریبا ۷۰۰ متر از آن قرار گرفته‌است و در داخل دشتی کوچک قرار دارد که به احتمال زیاد در اطراف این آتشکده، منازل مسکونی زیادی وجود داشته‌است. این بنا تاریخی مربوط به دوره ساسانی و زمین‌های حاصلخیز و آبرفتی اطراف آتشکده به احتمال زیاد وقف آن بوده‌است.

عکس از بابک رستمی
 
جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ساعت ۱۱:۱۷ کد مطلب: ۲۲۰۶۱
آتشکده تاریخی سیاهکل دارای ایوانی مربع شکل به اندازه ۵x۵ متر و ارتفاع حدوداً ۱۰ متر است. قطر دیوارهایش یک متر، دارای آتشدان و در قسمت فوقانی، سوراخ‌هایی وجود دارد که شاید برای خروج دود حاصل از سوخت باشد. اطراف این بنا به وسیله حیاطی محصور بوده ولی اکنون به علت عوامل طبیعی و غیرطبیعی تخریب شده‌است. این بنا از سنگ و ساروج و گچ ساخته شده‌است و نوع معماری آن مربوط به دوره ساسانی است.
این آتشکده دارای چهار دروازه به طرف چهار جهت اصلی می‌باشد و همانند آتشکده دوره ساسانی در شهرستان قصر شیرین است.
برای رسیدن به اتشکده سیاهگل پس از خارج شدن از شهر ایوان و حرکت به سوی کرمانشاه بعد از حدود 10 کیلومتر به روستا حاجی حاضر می‌رسیم. بعد ازیک دوراهی و حرکت به سمت چپ، حدود 3 کیلومتر بعد به روستا زرنه می‌رسیم وبعداز آن حدود 4 کیلومتر به ترن ادامه مسیر می‌دهیم. بعد از روستا ترن، اولین خروجی سمت چپ تغیر مسیر می‌دهیم و بعد از حدود 5/5 کیلومتر که تاسیسات سد قرار دارد، حدود 7/5 کیلومتر ادامه مسیر می‌دهیم تا به اتشکده می‌رسیم ،اتشکده سمت چپ قرار گرفته که باید برای رسیدن به آن‌جا از کشاورزان کمک گرفت چون مسیر مشخصی نداشت .
بیشتر ببینید