تنها بنا برج آرامگاهی اصفهان قربانی سوداگری

به گزارش اسکان نيوز، بنا تاریخی بقعه امامزاده جعفر به شماره 198 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. هرگونه تعمیر یا دخل و تصرف در آن بدون اجازه رسمی اداره کل حفاظت آثار باستانی و بناهای تاریخی ایران جرم محسوب و مرتکبان به‌موجب ماده 127 مکرر قانون مجازات عمومی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت. متن نوشته بر روی پلاک فلزی با عنوان وزارت فرهنگ و هنر. بی‌شک از دهه 40 که وزارت فرهنگ و هنر متولی آثار تاریخی بود تا به امروز هیچ‌یک از مسئولان سازمان میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان گذرشان به تنها بنا برج آرامگاهی اصفهان (بقعه جعفریه) نیفتاده است و  یا هیچ‌گاه کسی به دلیل تخطی از ماده 127 تحت تعقیب و مجازات قرار نگرفته چرا که اگر این گونه بود به طور حتم وضع بقعه جعفریه اصفهان به عنوان بخشی از میراث ملی امروز این‌گونه نبود. 


گزارش تصویری از سمیه قنبری


تنها بنا برج آرامگاهی اصفهان قربانی سوداگری
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت ۱۲:۵۴ کد مطلب: ۲۱۷۶۹
بقعه جعفریه از بناهای برج مانند قرن هشتم هجری و یادگاری از دوران حکمرانی ایلخانان مغول در اصفهان است. بنا تاریخی و ملی در حاشیه غربی خیابان هاتف اصفهان و روبه‌روی کوچه امامزاده اسماعیل. هرچند روزگاری بنا در صحن وسیعی قرار داشته اما در چند سال گذشته با ساخت‌وساز مسکونی ضلع شمالی بقعه در داخل یکی از خانه‌های مسکونی قرارگرفته است.
همه این سال‌ها پاسخ متولیان امر به این‌که چرا برای آزادسازی این بنای ارزشمند اقدامی نمی‌شود ؛ فقط یک پاسخ شنیده می‌شد و این‌که «مالکان راضی به فروش ملک نیستند». آن‌هم در شهرداری منطقه 3 اصفهان که در طول دو دهه گذشته برای ساخت میدان عتیق و گذر آقا نجفی هزاران متر منزل و مغازه خریداری و آزادسازی شده است. علاوه بر آن تا سال 92 تنها یک قبر د ین محوطه بود اما حالا به 5 قبر افزایش یاغفته است.
طنز تلخ ماجرا اما آن‌جاست که در مدت کوتاهی در یکی دو سال گذشته بخش‌های از املاک واقع‌شده در اطراف بقعه توسط بخش خصوصی و اوقاف استان خریداری‌شده است.
صدور مجوزهای ساخت‌وساز در محوطه‌های و حریم آثار تاریخی اصفهان و سکوت سازمان میراث فرهنگی به آن این روزها بسیار نگران‌کننده است.
مالک خصوصی کار گودبرداری در کنار تنها بنا برج آرامگاهی اصفهان در فاصله چند متری را آغاز کرده است و آن‌طور که اهالی می‌گویند و از شواهد پیدا است اوقاف هم قصد دارد زمین خریداری‌شده را به قبرستان تبدیل شد.
بیشتر ببینید