جشنواره گلاب‌گیری در کاشان

اسکان نيوز: مراسم گلابگیری در کاشان نیاسر و قمصر در حال برگزاری است.این مراسم که هر ساله از نیمه اردیبهشت آغاز و تا اواسط خرداد ادامه دارد.گلهای چیده شده از مزارع گل طی فرایندی تبدیل به گلاب ناب ایرانی میشود.از مراقب و ابیاری گرفته تا چیدن و برداشت گل و انتقال به کارگاههای سنتی و صنعتی و تولید گلاب.

 
يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ساعت ۱۳:۰۴ کد مطلب: ۱۹۵۹۴
جشنواره گلاب‌ گیری یکی از پرطرفدارترین جشن‌های همگانی ایرانی است که سبب می‌شود هر ساله افراد زیادی صرفا با انگیزه حضور در این فستیوال به مراکز گلاب‌ گیری سفر کنند و از نزدیک شاهد روش‌های سنتی عرق‌کشی باشند. گلاب مایعی بسیار خوشبو است که از تیره‌ای از خانواده گل رز به دست می‌آید. این مایع معطر در ایران مصارف غذایی، دارویی و مذهبی دارد و به همین دلایل، بسیار ارزشمند و عزیز به شمار می‌آید و به همین دلیل برای تولیدش جشن می‌گیرند.
باستان‌شناسان برآنند ایرانیان از هفت هزار سال پیش تاکنون گل محمدی پرورش می‌داده‌اند و هزار سال است که عرق این گیاه خوش‌بو را می‌گیرند و از آن برای مقاصد مذهبی، غذایی و دارویی استفاده می‌کنند.
مناطقی مختلفی در ایران از جمله میمند فارس، تهران، سمنان و لاله‌زار کرمان، دودانگه مازنداران و ... گلاب تولید می‌کنند.
در این میان اما شهرهای اطراف کاشان اهمیت ویژه‌ای دارند. قمصر و نیاسر دو شهری هستند که گلابشان آوازه جهانی دارد و به همه جای دنیا صادر می‌شود.
کلمات کلیدی : گلاب‌گیری کاشان
بیشتر ببینید