تصاویر ناسا از گرم شدن کره زمین / فاجعه ای در قطب شمال

اسکان نيوز: «زمین، گوی برفی» یکی از فرضیه های جالبی ست که توجه بعضی از دانشمندان را در چند سال اخیر به خود جلب کرده است. اولین بار این نظریه توسط داگلاس ماوسون (Douglas Mawson)، زمین شناس استرالیایی و محقق قطب جنوب مطرح شد و به مرور زمان طرفداران خود را به دست آورد.

 
 
دوشنبه ۴ تير ۱۳۹۷ساعت ۱۴:۴۵ کد مطلب: ۱۱۷۰۵
بر اساس این فرضیه، حدود ۷۱۷ میلیون سال پیش، در زمین یخ بندانی اتفاق افتاد که تقریبا سراسر این کره خاکی را در یخ و سرما فرو برد. از این واقعه با عنوان «عصر یخبندان» یاد می کنند. در این دوره یخبندان، زمین به طور کلی منجمد شده بود که آن را «گلوله برفی» یا «گوی برفی» می‌ خوانند.
بد نیست بدانید روزبه‌روز شواهد بیشتری برای این فرضیه پیدا می شود. اگرچه، ما نمی خواهیم به این مساله و درستی و نادرستی آن بپردازیم. فرضیه «زمین، گوی برفی» تنها ما را به فکر فرو می برد. با توجه به این ایده، روزگاری تمام کره زمین مانند قطب ها و حتا سردتر و منجمدتر از آن ها بوده است.
اما حالا چه؟! بحران گرم شدن کره زمین مساله ای قابل تامل به شمار می رود و زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار داده است. افزایش بیابان ها و البته سطح آب های آزاد، چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.
همین موضوع باعث شده تا ناسا گروهی از پژوهشگران را بر آن دارد تا به بررسی لایه های یخ در مناطق شمالی قاره آمریکا بپردازند. این پژوهشگران به کشور کانادا، سرزمین خودگردان گرینلند و اقیانوس منجمد شمالی سفر کرده اند تا جدی تر بحران گرم شدن کره زمین را بررسی کنند. آن ها در چند دوره طی بهار ۲۰۱۷ با هواپیما بر فراز این سرزمین ها به پرواز درآمدند.
در این پروازها، پژوهشگران مقدار یخ آب شده و تغییرات قطبی را به زیر ذره بین آورده اند و سرعت این تحولات را بررسی می کنند.
در بررسی های انجام شده، در ماه می سال ۲۰۱۷، میزان یخ های زمستانی در این مناطق به کمترین حد خود تا کنون رسیده اند که فاجعه ای بزرگ برای زیستگاه مان به شمار می رود.
به دلیل گرم شدن کره زمین، توده های عظیم یخ جزیره الزمیر (Ellesmere Island) بزرگترین جزیره از جزایر ملکه الیزابت کاناداست و در شمال غرب گرینلند قرار دارد روزبه‌روز کاهش می یابند و به زودی رنگ خاکستری کوه ها به وضوح قابل مشاهده است.
بیشتر ببینید