رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد

ماجرای برداشت ١۲ هزار میلیاردی برای یارانه

ماجرای برداشت ١۲ هزار میلیاردی برای یارانه
رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه با وجود اهمیت صرفه‌جویی در هزینه‌ها، دولت در مورد پرداخت‌های پرسنلی انقباضی عمل نکرده است، اعلام کرد که متوسط حقوق کارکنان دولت از حدود یک میلیون و ۴٧٠ هزار تومان در سال ١٣٩٢ به دو میلیون و ٩٧٠ هزار تومان در سال جاری افزایش یافته است.
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶
ساعت ۲۱:۰۳
کد مطلب: ۴۷۹۰
Share
اسکان نيوز: محمدباقر نوبخت همچنین در رابطه با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، عملکرد آن و همچنین جریان برداشت ۱۲ هزار میلیارد تومانی از خزانه بابت پرداخت یارانه نقدی در پنج ماه نخست امسال توضیحاتی ارائه کرد.

 محمدباقر نوبخت در نشستی خبری به تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت به ویژه از منظر برنامه و بودجه پرداخت.
وی به وضعیت مهم‌ترین منبع افتصاد ایران یعنی نفت پرداخت و توضیح داد که به دلیل کاهش قیمت هر بشکه از ١٠۴ دلار در سال ١٣٩٢ به حدود ۴٣ دلار در سال گذشته، حدود ۵٨ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: مجموع درآمد نفتی در دولت یازدهم و از سال ١٣٩١ تا ١٣٩۵ حدود ١۵٧ میلیارد دلار بوده است در حالی که در دولت دهم و از فاصله ١٣٨٨ تا ١٣٩١ حدود ٢۵ هزار میلیارد دلار بوده که نشان‌دهنده کاهش ٣٧ درصدی در آمد نفتی دو دولت یازدهم است.

وی همچنین به تغییرات هزینه‌ای دولت اشاره کرد و گفت: هزینه‌های جاری از حدود ١٢٠ هزار میلیارد تومان سال ١٣٩١ به ٢٠٧ هزار میلیارد تومان سال ١٣٩۵ رسیده است. در مقابل بودجه‌های عمرانی از ٢٢ هزار میلیارد تومان به ۴٢ هزار میلیارد در سال گذشته افزایش یافته است. بر این اساس رشد اعتبارات هزینه‌ای تا ٧٣ درصد و عمرانی تا ٩٠ درصد بوده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: هزینه‌های جاری با توجه به اهمیت بخش‌های دربرگیرنده آن جای کسر و یا صرفه‌جویی چندانی ندارد، بنابراین در مورد پرداخت پرسنلی اقدام انقباضی نداشتیم. این در حالی است که حداقل حقوق کارکنان از ۴٩٠ هزار تومان در سال ١٣٩٢ به یک میلیون و ٣۵ هزار تومان در سال جاری رشد داشته است. همچنین متوسط حقوق از یک میلیون و ۴٧٠ هزار تومان به دو میلیون و ٩٧٠ هزار تومان رسیده است.

یارانه‌ها ۴٢ هزار به ۴٢ هزار است

اما در ادامه این نشست نوبخت در مورد اینکه با وجود تاکیدی که دولت همواره بر کاهش هزینه‌ها دارد، همچنان نتوانسته طی چهار سال گذشته تاکنون اقدام قابل توجهی در کاهش هزینه‌های ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها داشته و برای غربالگری یارانه‌بگیران و حذف غیر نیازمندان انجام دهد. در این شرایط دولت چه برنامه‌ای برای پرداخت‌های هدفمند و حذف غیر نیازمندان داشته و آخرین هزینه‌ها و درآمدهای هدفمندی در چه وضعیتی قرار دارد، توضیحاتی داد. وی البته در مورد برداشت ١٢ هزار میلیاردی بابت پرداخت یارانه طی پنج ماهه اول امسال نیز توضیح داد.

وی گفت: منابع هدفمندی یارانه‌ها از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و همچنین مجوز برداشت از خزانه تامین می‌شود که طی چند سال اخیر حدود ۴٨ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. این در حالی است که آنچه طی سال‌های اخیر از درآمد این بخش به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اختصاص پیدا کرده حدود ٣٢ هزار میلیارد تومان است.
نوبخت ادامه داد: با توجه به پرداختی حدود ۴٢ هزار میلیاردی در سال برای پرداخت‌های نقدی، مانده از خزانه برداشت می‌شود که طی سال‌های اخیر بین ١٠ تا ١٢ هزار میلیارد تومان بوده است. با توجه به این که از سال ١٣٩٢ تنها یکبار افزایش قیمت حامل انرژی داشتیم عملا منابع و مصارف در ۴٢ هزار میلیارد به ۴٢ هزار میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که اگر قرار باشد منابع تا ۴٨ هزار میلیارد مجوز قانون بودجه پیش برود، باید قیمت حامل‌های انرژی به طور قابل توجهی افزایش یابد.

استانی کردن غربالگری یارانه‌بگیران

نوبخت البته از سختی‌های غربالگری یارانه‌بگیران سخن گفت و افزود: باور کنید حذف یاران‌بگیران بسیار سخت و پیچیده است. ما برای حذف غیرنیازمندان کم‌کاری نکردیم، حتی انگیزه بسیاری داریم تا بتوان از منابع به دست آمده در بخش‌های دیگر هزینه کرد.

وی ادامه داد: یکی از راه‌هایی که طرح آن را نیز آماده کرده‌ایم اما هنوز اجرا نشده، به استانی شدن آن بر می‌گردد. به هر حال هر چقدر که جامعه هدف کوچک‌تر باشد، امکان شناسایی مناسب‌تری وجود دارد. این راهی است که هنوز آزمایش نکرده‌ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد اینکه طبق اعلام مجلس دولت در پنج ماه اول امسال حدود ١٢ هزار میلیارد تومان از خزانه برای پرداخت‌های نقدی یارانه داشته است، توضیح داد که از منابع ناشی از هدفمندی یارانه‌ها در هر ماه بخشی به سازمان هدفمندی و بخشی هم به عنوان سهم و هزینه سازمان‌های مربوطه واریز می‌شود. این در شرایطی است که تا این لحظه شرکت پالایش و پخش و گاز حدود ۶٠٠٠ میلیارد تومان از سهم سازمان هدفمندی یارانه‌ها را پرداخت نکرده است.

نوبخت به دلیل عدم پرداخت از سوی شرکت پالایش و پخش و گاز نیز اشاره کرد و گفت: حساب این شرکت به دلیل بدهی مالیاتی بسته شد و نتوانست با وجود اینکه منابع در اختیار داشت آن را به ما پرداخت کند. در این حالت با توجه به اهمیت پرداخت یارانه نقدی در زمان مقرر ما این ۶٠٠٠ میلیارد را از خزانه برداشت کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: شرکت پالایش و پخش به طور حتم بدهی ۶٠٠٠ میلیاردی خود را به سازمان هدفمندی پرداخت و این رقم به خزانه بر می‌گردد.

فعلا هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداریم

معاون رئیس‌جمهوری در ادامه در مورد برخی خبرها مبنی بر تصمیم دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی تاکید کرد که دولت فعلا هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداشته و برنامه‌ای در این زمینه مطرح نیست.
وی گفت: البته هر گونه تغییری منوط به مجوز مجلس در قانون بودجه ١٣٩٧ است. مجوزی که در سال جاری نیز وجود داشت، اما دولت برای ملاحظاتی از جمله جلوگیری از تورم در این باره اقدام نکرده است.

نرخ‌های بازار غیر رسمی قیمت واقعی دلار نیست

درباره نرخ مناسب دلار از نگاه دولت نیز از نوبخت سوال شد. وی بیان کرد که فکر می کنند نرخ دلار مبادله‌ای در همین حدی که قرار دارد تا حدودی منطقی است. ولی برای تک‌نرخی شدن ارز هدف تعیین نرخ فعلی بازار آزاد نیست و نرخی بین بازار آزاد و مبادله‌ای خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه نرخ‌های موجود در بازار آزاد قیمت واقعی دلار نیست گفت: نظام ارزی ما شناور مدیریت شده است، از این رو هر گاه نوسان غیر متعارفی در بازار رخ دهد به طور حتم به آن ورود کرده و بازار را کنترل خواهد کرد.
 
مرجع: ایسنا

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.