۱۰۵ میلیون پساب تصفیه شده به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود

۱۰۵ میلیون پساب تصفیه شده به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: تا سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۵ میلیون مترمکعب از پساب تصفیه شده استان به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود.
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸
ساعت ۱۵:۴۳
کد مطلب: ۲۱۷۲۴
Share
اسکان نيوز: مقداد اسکندرپور، معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی در خصوص آخرین اقدامات شرکت آب و فاضلاب استان در زمینه احیا دریاچه ارومیه اظهار کرد: سال ۹۴ وظایفی از سوی ستاد احیا دریاچه ارومیه به عهده شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گذاشته شد که بر این اساس شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی برای جبران خشک شدن و تامین بخشی از آب دریاچه ارومیه، کار خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: براین اساس مقرر شد تا سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰۵ میلیون مترمکعب از پساب تصفیه شده به حوزه دریاچه ارومیه رهاسازی شود که براین اساس پساب تصفیه شده تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ارومیه، بوکان، سلماس، میاندوآب، مهاباد، نقده و گلمان ارومیه، به دریاچه نیلگون ارومیه رهاسازی می‌شود.

اسکندرپور خاطرنشان کرد: برای این منظور ۴۲ میلیون مترمکعب در سال ظرفیت جدید به ظرفیت تصفیه‌خانه‌های استان افزوده شد و علاوه بر این مقرر شد ۶۳ میلیون مترمکعب از ظرفیت‌های موجود ارتقا یابد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی به عمل آمده در این زمینه، افزود: برای تحقق این امر نیازمند ایجاد یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب، ۳۰ واحد ایستگاه پمپاژ نیز نیاز بود که عملیاتی کردن تمام این‌ها نیازمند ۳۰۰ میلیارد تومانم اعتبار بود که از این میزان ۱۹۰ میلیارد تومان از طریق ستاد احیا دریاچه ارومیه و ۱۱۰ میلیارد تومان دیگر از طریق منابع عمومی و اعتبارات داخلی شرکت تامین می‌شد.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات انجام گرفته در این خصوص، افزود: تا به امروز توانسته ایم ۶۳ هزار و ۸۹۸ مترمکعب در شبانه روز بر ظرفیت پساب تصفیه شده استان افزوده و ۳۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری و انتقال جدید احداث کنیم و ۶ ایستگاه پمپاژ نیز احداث و به بهره‌برداری برسانیم.

اسکندرپور ادامه داد: در حال حاضر ۳۸ میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب ارومیه، ۷ میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه بوکان، ۳ میلیون مترمکعب از طریق تصفیه خانه سلماس، ۶ میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب میاندوآب، ۸ میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب مهاباد، ۷ میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب نقده و یک میلیون مترمکعب در ثانیه از طریق تصفیه خانه فاضلاب گلمان ارومیه وارد دریاچه ارومیه می‌شود.

وی اعلام کرد: با اعتبارات تخصیص یافته سال ۹۷ به مبلغ ۴۶۸ میلیون ریال، تصفیه خانه فاضلاب گلمان در سال جاری و مدول سوم تصفیه خانه فاضلاب ارومیه در اردیبهشت ماه سال ۹۸ به بهره برداری رسیده و با در نظر گرفتن پساب سایر تصفیه‌خانه‌های در مدار از جمله مدول اول و دوم تصفیه‌خانه‌های ارومیه، نقده، مهاباد، میاندوآب سلماس و بوکان حدود ۷۰ میلیون متر مکعب پساب از طریق خطوط انتقال یا رودخانه ها به پیکره دریاچه ارومیه هدایت می‌شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با بیان این‌که از طریق تصفیه خانه فاضلاب گلمان در حال حاضر یک میلیون مترمکعب در ثانیه پساب تصفیه شده وارد دریاچه ارومیه می‌شود، گفت: طرح تصفیه خانه فاضلاب گلمان نیز یکی از این طرح‌ها بود که در مجموع ۲۲ کیلومتر شبکه و خط انتقال و تصفیه خانه برای اتمام این طرح اجرایی شده است و در صورت استقرار جمعیت پیش بینی شده در شهرک گلمان، فقط از طریق این تصفیه خانه فاضلاب، ۲.۵ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه خواهد شد.

وی با بیان این‌که این تصفیه خانه یکی از مدرن‌ترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور است، ادامه داد: تصفیه خانه فاضلاب نقده نیز در حال بهره‌برداری بوده و پساب تصفیه شده از طریق این تصفیه خانه از طریق رودخانه گدار به دریاچه ارومیه وارد می‌شود.

اسکندرپور به برنامه‌های این شرکت در راستا اجرا طرح‌های نجات بخشی دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: امسال طرح تصفیه‌خانه فاضلاب ارومیه از محل اعتبارات ستاد احیا دریاچه ارومیه اجرایی می‌شود که براساس برنامه‌ریزی به عمل آمده شاهد بهره‌برداری از این طرح در سال جاری خواهیم بود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی به اعتبارات ستاد احیا برای اجرا طرح‌های محول شده به شرکت آب و فاضلاب شهری استان اشاره کرد و گفت: در این راستا امسال ۳۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ستاد احیا دریاچه ارومیه اعتبار به تصویب رسیده است.
 
مرجع: مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط “اسکان نیوز” در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.